kulcsár edina
Többen nem mindennapi felhívással fordultak a magyar emberekhez.
Szente Vajk, a Dancing with the Stars Jászai Mari-díjas zsűritagja nem mindennapi felhívással fordult az emberekhez november 27-én, a magyar véradók napján: „Ments meg három életet!” Ő maga is ezt tette.
Naponta 1600–1800 véradóra van szükség a biztonságos vérellátáshoz. Szente Vajk éppen vért adott, amikor megkerestük, hogy megkérdezzük: miért érezte kötelességének, hogy szerepeljen a véradási kampányban?
Megdöbbentett, amikor hallottam, milyen sok vérre van szükség a gyógyításhoz. Rájöttem, hogy hiába adtam már többször vért, nem elégszer
– mondta lapunknak a színész-rendező.
„Ezentúl rendszeresen elmegyek vért adni. Sajnos még mindig élnek tévhitek, hogy nincs elég vére az embernek ehhez, de ez nem így van, egy egészséges felnőttnek meg sem kottyan az a mennyiség, amennyit ilyenkor levesznek. Arról nem beszélve, hogy véradás után elönti az embert egy jó érzés, hogy segített, életet is menthet a tettével. Érdekes egyébként, hogy amikor forgattuk a kampányt és vért adtam, után hívtam a testvéremet, de nem vette fel. Mint kiderült, éppen vért adott.”
Nyitrai Zsolt, a miniszterelnök főtanácsadója levélben köszönte meg a véradók áldozatkészségét.
A véradás kiemelt jelentőségű társadalmi ügy. Minden véradó hős, hiszen a vérével életeket ment.
– nyilatkozta lapunknak.
A vér az emberi szervezet egyik legfontosabb alkotóeleme, nélkülözhetetlen az élethez. Naponta 1600-1800 véradóra van szükség a biztonságos vérellátáshoz, mert évente 400 ezer embernek van szüksége vérre, vérkészítményre. Ezért az Országos Vérellátó Szolgálat és a magyar kormány mindenkit arra buzdít: ha megfelel a feltételeknek és megteheti, adjon vért.
Eddig 2022-ben 846.000 beteg gyógyulását segítette az a 282.000 véradó, aki példaképként szolgálhat mindannyiunk számára. Egy felnőtt embernek átlagosan 5 liter vére van, ebből körülbelül fél liter tartalék, amely szükség esetén mobilizálható. A vér nélkülözhetetlen a rászoruló betegek gyógyításában, az életmentésben.
A tudomány mai állása szerint a vér semmi mással nem pótolható, mesterségesen nem előállítható. A hazai egészségügyi intézmények ellátása éves szinten nagyságrendileg 390.000 véradással biztosítható, így a folyamatos, biztonságos ellátáshoz – munkanapokra lebontva – napi 1600-1800 véradóra van szükség.
Vérátömlesztésre első sorban a nagy vérveszteséggel járó balesetek sérültjeinek ellátásakor, műtétek során van szükség, ill. számos súlyos betegség, mint a vérképzőszervi vagy rosszindulatú betegségek is jó eséllyel gyógyíthatók, azonban a kezelés során a betegnek folyamatosan vérkészítményeket kell kapnia.
A véradás során levett vérből előállított legrövidebb lejáratú vérkészítmény, vagyis trombocita készítmény csupán 5 napig használható fel, ezért nagyon fontos a véradások folyamatossága.
Közérdek: Az életmentő és gyógyító kezelésekhez folyamatosan szükség van vérkészítményekre. Ehhez a készleteknek mindig biztonságos szinten kell állniuk. A közérdekű ügyhöz minden – 18-65 év közötti, 50 kg feletti, magát egészségesnek érző – honfitársunk hozzájárulhat, ha jelentkezik véradásra, illetve, ha teheti, rendszeresen vért ad.
Jótett: önkéntes, anonim adományozás és segítségnyújtás, hiszen saját vérünkből csekély mennyiséget felajánlunk költségmentesen egy ismeretlen embertársunknak, akinek az életben maradáshoz vagy gyógyuláshoz szüksége van rá. A véradás ezért magas erkölcsi szintű segítségnyújtás.
Neked is szükséged lehet rá: bármikor, bárki kerülhet olyan helyzetbe, amikor vérkészítményre van szüksége a gyógyulásához, akár sürgősen is. Az az „ismeretlen”, akinek a véradományt szánjuk, egyszeriben nem is olyan idegen, és nincs is olyan távol tőlünk.
Biztonság: egészséges embernek nem árt a véradás – van, aki jobban is érzi magát utána. Alkalmanként 4,5 deciliter vért vesznek le, és ez nélkülözhető mennyiség, hamar újra termelődik. A donor biztonságát védve, minden véradást egészségi ellenőrzés és orvosi vizsgálat előz meg. Ennek része az a gyors vérvizsgálat is, melyben ellenőrzik többek közt a vér hemoglobin-koncentrációját. Valójában a donor egészségének teljes biztonságát védi az is, hogy 56 naponta adhatunk vért.
Szűrővizsgálat: a véradás után a mintacsövekbe levett vért minden alkalommal kivizsgálják, függetlenül attól, hogy a donor hányszor adott vért. Kötelező teszteket végeznek komoly, más körülmények között költséges fertőzésekre (a HIV, Hepatitisz-B, Hepatitisz-C, luesz, szifilisz). Így a véradó egyben rendszeresen egészségügyi ellenőrzéseken vesz részt.
Társadalmi megbecsülés: a Magyar Vöröskereszt a véradók világnapja és a magyar véradók napja alkalmából hivatalosan is felhívja a figyelmet az anonim módon, ingyen, érdekmentesen, önkéntesen vért adók magas erkölcsi szintű és nagy társadalmi felelősségérzetet feltételező tettére. A sokszoros, jubiláló véradóknak, az önkéntes véradószervezőknek elismeréseket, okleveleket, érmeket ad át és állami kitüntetésre terjeszti fel azokat a donorokat és önkéntes véradásszervezőket, akik évtizedeken át magas fokon hozzájárultak ehhez a közérdekű ügyhöz.