tóth gabi
Dr. Mangó Gabriella javaslataival felvehetjük a harcot az influenza ellen.
Dr. Mangó Gabriella szerint néhány hét és „lassan minden házba becsönget az influenza”.
Egyre hidegebb az időjárás és amikor öt fok alá süllyed a hőmérséklet, az már kedvez az influenza terjedésének
- figyelmeztet a gyöngyösi háziorvos. A doktornő praktikus tanácsai azonban segítenek abban, hogy nagyobb eséllyel felvegyük a harcot az influenzavírussal szemben.
1. Orvosi rendelőben, tömegközlekedésen, nagyobb tömegben, ha hallod, hogy valaki tüsszög, köhög, legyen nálad maszk, és vedd fel!
2. Ha fáj a fejed, úgy érzed, mintha fájnának az izmaid, kiszárad a szád, eldugul az orrod, inkább maradj otthon, nehogy megfertőzz másokat.
3. Legyen otthon lázcsillapító, gyulladáscsökkentő gyógyszered. Csinálj covid tesztet, ha pozitív, akkor már hőemelkedésnél is szedheted ezeket, ha viszont influenzás vagy, akkor csak 38 fok fölötti testhőmérséklet esetén érdemes elkezdeni. A covid vírus 70 fokot is kibír, de az influenza vírusa 38 foknál már elpusztul.
4. A hosszantartó magas láz a szív- és érrendszeri betegeket jobban megviselheti, de fiataloknál is okozhat gondot, ezért az ionok pótlása nagyon fontos!
5. Ha beüt valamelyik fenti kórság, akkor pár napig maradjunk ágyban, teázzunk, emeljük a C-vitamin dózist, esetleg szerves cink is szedhető duplán esténként. Az immunrendszerünk biztos alapja a D-vitamin ellátottság. Napi legalább 3000 NE javasolt és persze a bélflórajavítás.
6. Mozogjunk naponta legalább fél órát.
7. Mossunk kezet sokszor.
8. A gyümölcsfogyasztás legyen a napi rutin része!
9. A szaunázás is javítja az immunműködést, iktassuk be mostanában.
10. Pihenjünk, amikor tehetjük. A napi 7-8 óra alvás egészségessé tesz.
11. Vírusellenes hatása van az illóolajoknak. Párnára, pizsamára teafaolaj, citrus, ánizs cseppenthető.
12. Köhögés ellen jók a mellkaskenőcsök, a meleg vizes gőzölés, a köptetők és a köhögéscsillapítók is használhatók.
+ 1. Méz, propolisz, méhpempő mind-mind napi immunerősítő.
Mangó doktornő szerint nehéz megkülönböztetni a covid és az influenza tüneteit. Az oxigénszintet azonban érdemes mindig ellenőrizni.
Ha alvászavarod van, ha éjszaka izzadsz, ha szorongsz és pánikrohamok jönnek rád, ha kis hőemelkedésnél nagyobb lázad van, ha 100 fölötti a pulzusod, akkor inkább covidfertőzés állhat a háttérben
- vélekedik a szakember.
Mindenkinek legyenek bekészítve otthon a megelőzéshez szükséges dolgok és egy-két plusz takaró, lázmérő, sok-sok filter tea, citrom vagy citromlé, papírzsebkendő.
Ha a köpet vagy az orrváladék színes, zöld vagy sárga, akkor bacilus okozta felülfertőződésed lehet. Ha e mellé például fülfájás, sípolás, hasogatás, és/vagy sokáig elhúzódó köhögés társul, akkor antibiotikumra lesz szükség! Tünetek esetén feltétlenül konzultálni kell a háziorvossal
- tanácsolja dr. Mangó Gabriella.