kulcsár edina
Fantasztikus, ínycsiklandó ételkülönlegességek, zamatos csúcsborok, mellé hangulatos élő zene. Erről szólt a hét közepén Sopronban megrendezett Borászati és Gasztronómiai élménynap, a Kékfrankos hangjai.
Jó a bor mindenkor, hajnalkor, éjfélkor – tartja a mondás. Nos, ha valaki volt olyan szerencsés, mint mi, hogy Sopronban, a Liszt Ferenc Kulturális Központban részese lehetett annak az ízkavalkádnak, melyről helyi éttermek, borászatok gondoskodtak, biztosan visszatér a barátaival vagy a családjával a hűség városába.
A megnyitón Dr. Schneider István Gábor, a Soproni Borvidék Hegyközségének alelnöke többek között arról beszélt: a Soproni borvidék most érkezett az ébredés fázisába.
Egy ékszerdobozban vagyunk itt, így a célunk mi más is lehetne, mint az, hogy megismertessük ezt másokkal is. Örvendetes, hogy sok támogatást kapunk a soproni önkormányzattól és a kormánytól is
– fogalmazott az alelnök.
„ Létrehozunk egy közösségi vinotékát is Sopronban a Deák téren, ahol az összes soproni termelő bora megtalálható lesz. Célunk, hogy helyzetbe hozzuk a soproni bort” – tett hozzá.
A gasztronómiai élménynapon a Ripost munkatársa is ízelítőt kapott abból, hogy milyen fantasztikus különlegességek megalkotására képesek itt a gasztronómia és a bor nagymesterei.
Az egyik asztalon füstölt húsos babpüré kellette magát, kicsivel odébb borjúmájpástétom feküdt a tányéron, de desszertben sem volt hiány.
„Jöjjön közelebb, kóstolja meg” – invitál egy fiatalember. A portéka annyira jól néz ki, hogy nemcsak az ízére vagyunk kíváncsiak, hanem arra is, miből készült.
„Az alsó rész sajttorta karika, ezen van rajta a fahéjas sült szilva. A krém és ez a ropogós a tetején pedig a mákos tészta ízére emlékeztet” – mondja Kocsis Patrik, az Erhardt étterem séfje.
A finomságok után jólesik egy pohár bor, így a sokak által már jól ismert Luka Pincészet pultjánál állunk meg.
A pincészet vezetője, Luka Enikő ezúttal nem tudott eljönni az élménynapra, így Takács Rebeka szőlészt kérdeztük a céljaikról.
„ Szeretnénk, hogy minél többen megismerjék a borainkat, célunk, hogy magas minőségű, prémium vörösborokat készítsünk. Fő fajtáink a Kékfrankos, a Cabernet Sauvignon, a Merlot és a Zweigelt” – mondta Rebeka.
Horváth Imre pincészetéről talán kevesebben hallottak, noha az utóbbi időben a kis családi borászat sikert sikerre halmoz.
2011 óta dolgozunk bio művelésben, kilenc fajta szőlővel. A pincészetünkben összesen 12 féle bort kóstoltatunk. Legutóbb szeptemberben Debrecenben, egy országos bio borversenyen nyertünk egy 2017-es Cabernet Franc borunkkal, így jövőre egy németországi borversenyen is megmutathatjuk ezt a bort. Egyébként a 2017-es évjáratú borainkkal nagy sikert arattunk, összesen 11 érmet szereztünk néhány hónap alatt
– mondta Horváth Imre.
Az est egyik legérdekesebb pontja a „Bor beszél belőlünk” című kerekasztal-beszélgetés volt neves szakemberek közreműködésével.
Molnár Tibor, a Soproni Borút egyesület elnöke hangsúlyozta: jó lenne, ha több helyi pince folyamatos nyitvatartással üzemelne, ugyanis, mint mondta, a leghálásabb a helyben értékesített bor.
Örvendetesnek nevezte, hogy a soproni éttermekben már 90-95 százalékban helyi borokat kínálnak.
„A fiataloknak brand kell! Persze az nem baj, ha jó bor van mögötte, sőt” – emelte ki Dr. Fiáth Attila nemzetközi borakadémikus. Ugyanakkor hozzátette: Sopron is egy brand.
„Úgy gondolom, hogy a klímaváltozás nagy nyertese Sopron, hiszen itt megmaradt még a hűvösebb klíma, szemben a déli országokkal. Ebből versenyelőnyt lehet szerezni. Kóstoltam itt egy Merlot, amely szenzációs volt. Méghozzá azért, mert az éghajlat miatt nagyon szép savai voltak és a cukra is remek" – hangsúlyozta a borakadémikus.