kulcsár edina
Meglepő dolgok kerültek elő a budapesti El Greco-kiállítás kapcsán.
A Szépművészeti Múzeum őrzi Európa egyik legjelentősebb spanyol festészeti gyűjteményét, azon belül is a legtöbb Spanyolországon kívül található El Greco-képpel. A mester itt látható öt saját kezű alkotása most negyvennél is több további festményével egészült ki, melyeket olyan híres múzeumok kölcsönöztek, mint a madridi Prado és a Thyssen-Bornemisza, a toledói Museo del Greco, a londoni National Gallery, a párizsi Louvre és a washingtoni National Gallery of Art.
A Krétán született, de zömében Spanyolországban alkotó művészt halála után sokáig elfelejtették, és újrafelfedezésében nagy szerepe volt egy magyar műgyűjtőnek, Nemes Marcellnak is – mondta el a Ripost-nak a Szépművészeti Múzeum főigazgatója.
Nemes Marcellnek több mint 10 El Greco-képe volt és felajánlotta a magyar államnak megvételre a gyűjteményét, de nem tartottak rá igényt, így azt végül 1913-ban Párizsban elárverezték. Ha akkor megvettük volna, akkor ma Magyarországnak lenne a világ legnagyobb El Greco-gyűjteménye
– mutatott rá Baán László.
Ahogy El Greco alkotásai egyre keresettebbek lettek, úgy homályosította el kortársai műveit, ami sokaknak nem volt ínyére, ezért megpróbálták őt őrültnek bélyegezni. Így már nemcsak művészeti írók és kritikusok foglalkoztak vele, hanem orvosok és pszichológusok is – tudtuk meg a budapesti kiállítás spanyol kurátorának, Leticia Ruiz Gómeznek tolmácsoló magyar muzeológustól.
Bírálói szerint a mester sajátságos stílusa annak tudható be, hogy mentális zavarral vagy talán szembetegséggel küzdött. Ráadásul orvosa azt állította: csak egy paranoiás személyiség lehet képes arra, hogy fogyatékossággal bíró modelleket válasszon képei alanyául
– mondta el a Ripost-nak Lantos Adriána, aki azt is elmesélte, hogy egyesek a különleges ábrázolásmód miatt optikai lencsékkel, afféle korrekciós szemüvegekkel próbálták ellensúlyozni a szemtengelyferdülésesnek titulált művész alkotásait.
Budapesten most a látogatók maguk dönthetik el, kinek hisznek, hiszen az egyedülálló életmű október 28-tól tekinthető meg a Szépművészeti Múzeumban.