tóth gabi
Először mutatják be Henri Matisse teljes életművét Magyarországon.
Újabb mérföldkőnek számító kiállítás a Ligetben!
„Miután a Szépművészeti Múzeum az utóbbi években olyan nagy adósságokat pipált ki, mint Cezanne és Bosch, kicsit korábban pedig van Gogh és Picasso, lassan elfogynak a 'most először Magyarországon' felütéssel megnyitható kiállítások” – mondta el a legújabb tárlat kapcsán az intézmény főigazgatója, Baán László. Ez a mostani azonban mégis ilyen: ez Henri Matisse első reprezentatív kiállítása hazánkban.
Eredetileg úgy volt, hogy a párizsi Pompidou Központból érkező kulcsművekből álló válogatást a két legnagyobb orosz közgyűjteményből, az Ermitázsból és a Puskin Múzeumból érkező darabok egészítik ki, ám a háború felülírta ezeket a terveket
– mesélte el a Ripost-nak Baán László.
Matisse legnagyobb műgyűjtője ugyanis két orosz milliárdos volt, aki beruházásaiból szedte össze mérhetetlen vagyonát, ma úgy mondanánk, hogy oligarchák. A Scsukin és Morozov által összegyűjtött darabokat azután a megszülető Szovjetunióban – ahogy az sok más magánvagyonnal is történt – elkobozták és államosították.
„Bár a fogadó állam mindig garanciát nyújt arra, hogy az ott kiállított tárgyakat nem lehet lefoglalni, tehát ezek a kincsek egyfajta immunitást élveznek, az orosz múzeumokat letiltották a nemzetközi kölcsönzésről” – avatott be minket a kiállítás előtörténetébe a magyar múzeumvezető.
A Szépművészeti Múzeum azonban így is gazdag tárlattal büszkélkedhet: a több mint 150 művet felvonultató bemutató 8 kronologikus, illetve tematikus szekcióban tárja elénk Matisse életművét a korai alkotásoktól egészen az ötvenes években készített papírkivágásokig.
Ezek a művek – köztük festmények, grafikák, szobrok, sőt üvegablaktervek – egymilliárd euróra lettek biztosítva, és élőerős 24 órás fegyveres őrség vigyáz rájuk. Értékük felbecsülhetetlen, hiszen manapság az aukciókon nem ritka, hogy egy-egy kortárs alkotó művéért több 10 millió eurót is kifizetnek. Az ideszállításuk is a legnagyobb fokú biztonság mellett zajlott: bár befértek volna egy kamionba, sok kis részletben érkeztek, hogy minél inkább minimalizálják a kockázatokat
– árulta el Baán László.
Az Henri Matisse életművét bemutató kiállítást Novák Katalin köztársasáig elnök nyitotta meg, aki beszédében elmondta, mennyire büszke erre a kiállításra, hiszen a kultúra rajongói immár folyamatosan ínyencségekkel találkozhatnak Budapesten.
Novák Katalin a megnyitó egy rövid részét franciául mondta, s külön kiemelte, hogy nagy rajongója a francia impresszionistáknak. Kitért a jelenleg zajló orosz-ukrán háborúra és hangsúlyozta, hogy Magyarország a békét akarja megnyerni, ebben vagyunk érdekeltek. Majd hozzátette: semmiképpen nem tagadhatjuk meg az orosz kultúrát.
A gondolatok színe című kiállítás 2022. június 30-tól október 16-ig tekinthető meg a Szépművészeti Múzeumban. Az elején vele párhuzamosan még a Menny és pokol között – Hieronymus Bosch rejtélyes világa című tálat is látogatható, így aki július 17-ig felkeresi a Hősök terén lévő intézményt, az egyszerre két fantasztikus élménnyel lehet gazdagabb.