kulcsár edina
Még most is lesz óraátállítás, október 30-án alhatunk egy órával többet.
Bár felderengett a remény, de úgy tűnik, az őszi és a nyári óraátállítástól még jó ideig nem szabadulunk. Magyarországon a "téli időszámítás" mindig október utolsó vasárnapjára esik, ami most éppen október 30-a lesz. Tehát október 30-án hajnali 3 órakor 2-re vissza kell állítani az órát - tehát egy órával többet alhatunk.
Persze innentől egyre hamarabb sötétedik, a nappalok egyre rövidülnek, az estéket hosszabbnak érezhetjük. Ez utóbbinak számos kellemetlen mellékhatása is lehet: felmérések igazolják, hogy sokaknak okozhat depressziót, fáradtságot, alvási- és/vagy emésztési zavarokat az átállási időszak.
A világon elsőként Németországban és az Osztrák-Magyar Monarchiában vezették be az óraátállítást 1916-ban. Jelenleg pedig több mint hetven országban alkalmazzák a nyári időszámítást.
Az óraátállításnak kezdetben számos pozitív hatása volt, hiszen például jelentős mennyiségű energiát spóroltunk vele, kedvezett az építőiparnak, a mezőgazdaságban dolgozóknak, akik a nyári időszakban hosszabb ideig végezhették a szabadban a munkát, s a hosszabb nappaloknak köszönhetően kevesebbet és kevesebben vezettek szürkületben, sötétben. A téli és nyári időszámítás ellenzői szerint azonban manapság közel sem annyira jelentős az óraátállítással elérhető megtakarítás, ugyanakkor az igen nagy terhet ró az emberi szervezetre.
Bár volt róla szó, egyelőre jegelik az Európai Unióban az óraátállításról eltörléséről szóló törvény megvitatását. E szerint a tagállamok saját hatáskörben dönthetnének, hogy téli vagy nyári időszámítás szerint szeretnének élni. Ami biztos, ha majd ott tartunk, hogy választani lehet, Magyarország a nyári időszámítás véglegesítését támogatja.