Létrehozva: 2022.10.10.
Módosítva: 2022.10.10.

Ki nem találnád, mi az ökörnyál!

Döbbenetes, hogy milyen magasságokba jutnak fel ökörnyálukkal egyes pókok.

Szerző Ripost

„Bizonyos ősszel szaporodó pókfajták (például a farkaspókfélék) lazán szőtt, több méter hosszú, a szélben lengedező fonalat szőnek, melyet a köznyelvben egyesek csak ökörnyálként ismernek” – mondta a Ripost-nak Sár József entomológus.

pók, farkaspók, ökörnyál,
Fotó: pixabay.com

Ez a szövedék a pókhálók egyik fajtája. A pók a szövőmirigyével állítja elő és arra használja, hogy terjeszkedjen, illetve közlekedjen vele. Az állat ezzel teljes mértékben az aktuális légáramlatokra bízza magát, mintha csak vitorlázna.

„A pókok fajtájuktól és életterüktől függően más-más hálókat szőnek, hiszen azok funkciójukat tekintve is különbözőek kell legyenek. A hagyományos hálón kívül vannak kör alakban elhelyezettek, míg mások üregekben találhatóak meg. Olyan is akad, melyet egyfajta lasszóként használ az adott pókfaj, hogy úgy kapja el vele zsákmányát” – tudtuk meg a rovarszakértőtől.

Ami a pókhálót illeti, méretarányosan összehasonlítva az acélhuzalnál is erősebb, éppen ezért a tudomány is igyekszik hasznosítani ezt a természet adta anyagot és annak szakítószilárdságát.

Sár József kiemelte: A késő nyári, kora őszi időszakban kikelt apró pókok a szelek szárnyán "szállnak". Ezek a hálós pókok időnként akár több ezer méteres magasságba is kerülhetnek, ahol már utasszállító gépek közlekednek és időjárási mérőműszerek (mint egy apró léghajó) találhatóak. Egyébként az időjárási mérőműszerek segítségével derült fény erre az érdekességre.”

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek