tóth gabi
A tűzifa iránti növekvő kereslet miatt a csalók is egyre aktívabbak. Mutatjuk hogyan védheted ki, hogy átverjenek.
A hatósági ellenőrzéseknek köszönhetően szűkült a svindlerek mozgástere, ezért egyre többen próbálnak szerencsét a Facebook Market Place-n. A Nébih felhívja a lakosság figyelmét, hogy a közösségi médiában sok esetben fiktív profillal, a hirdető azonosítására alkalmas adatok nélkül, irreálisan alacsony áron kínálják eladásra a tűzifát.
A közzétett hirdetések csaknem 90 százaléka finoman szólva gyanús valamilyen szempontból. Mivel magas a kockázata, a „facebookos” tűzifavásárlás alapvetően nem ajánlott. Ha mégis onnan vásárolsz, legyél nagyon körültekintő.
A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) egyre jobban törekszik a jogszerűtlen hirdetések szűrésére, amiben már a legnagyobb hazai hirdetési portálok is támogatják. Mivel a közösségi oldalakon még mindig ellenőrizetlenek a hirdetések, a csalóknak könnyű dolga van. Bárki, bármit kiírhat magáról, a legtöbb esetben nehéz leellenőrizni, hogy az igaz-e.
Mivel a tűzifa ára is felszökött, talán még gyanúsabb, ha valaki irreálisan alacsony áron kínálja eladásra a tüzelőanyagot. A hatóság azt javasolja, hogy a gyanúsan olcsó árukat kerüljük. Ha valami túl szép ahhoz, hogy igaz legyen, általában nem az!
Ha mégis a Facebookon vásárolsz, figyelj rá, hogy legálisan működő kereskedőtől tedd. Ilyenkor a hirdetés tartalmazza az EUTR számot és a legtöbb esetben egy saját honlap elérhetőségét is.
Az EUTR technikai azonosító megléte azért fontos a faanyag vásárlója és különösen a tűzifavásárló számára, mert így szükség esetén megbizonyosodhat arról, hogy az eladó a Nébih hatósági nyilvántartásában szerepel.
Így ellenőrizheted a hirdetést
A Nébih weboldalán elérhetők a legfontosabb szempontok, amelyeket minden vásárlás során érdemes figyelembe venned: https://portal.nebih.gov.hu/ne-a-facebookrol-rendeljen-tuzifat-
A segítségedre lehet a https://portal.nebih.gov.hu/jogszerutlen-hirdetesek-adatai oldal, ahol a Nébih által kiszűrt jogszerűtlen hirdetők telefonszámait tudod lekérdezni.
A hirdetésben szereplő technikai azonosítószám (formátuma AB1234567) valódiságát, birtokosát a https://portal.nebih.gov.hu/eutr-kereso oldalon tudod ellenőrizni.
A Nébih arra kér minden tűzifavásárlót, hogyha ezek közül az adatok közül bármelyik hiányozna a Facebook-hirdetésből vagy a hirdető személye nem egyezik meg a technikai azonosítószám tulajdonosával, ne köss üzletet, mert nagy valószínűséggel át akarnak verni!