tóth gabi
Készpénzt nem lehet vele felvenni.
Az Ukrajnából érkező menekülteket egészen különleges módon is segíti a Magyar Máltai Szeretetszolgálat– tudta meg a Ripost.
A háború kitörésekor segítőpontokat nyitott a Magyar Máltai Szeretetszolgálat Beregsurányban, Győrben, Debrecenben, Miskolcon, Budapesten, melyek jelenleg is működnek, illetve számos további helyszínen zajlanak a menekült családokat segítő integrációs programok.
Az elmúlt hét tapasztalati alapján naponta átlagosan 60-70 ember érkezik, jellemzően kelet-ukrajnai városokból, Kijevből, Harkovból, Zaporizzsjaból. Az érkezők jellemzően édesanyák és nagymamák gyermekekkel, illetve Ukrajnában tanuló egyetemisták és vendégmunkások, akik szinte azonnal tovább utaznak – osztotta meg tapasztalatait a Szeretetszolgálat, majd hozzátette: Magyarországon, az érkezők közül csak néhány tucatnyian kérnek konkrét segítséget.
Leggyakrabban tájékoztatást és információt kérnek az utazási lehetőségekről és a rövidtávú (egy-két éjszakára) szálláslehetőségekről, emellett elsősorban élelemre és tisztálkodó szerekre van szükségük érkezéskor.
A Máltai Szeretetszolgálat kiemelt feladatának tartja azokat a segítőprogramokat, melyek az önálló lakhatásban, a gyerekek iskolakezdésében és iskolai beilleszkedésében, a szülők elhelyezkedésében egyaránt hathatós támogatást jelentenek a menekültek számára.
Az érintettek pénzbeli támogatás is kapnak, amit a szociális szférában új elemként megjelenő humanitárius kártyára utal a Szeretetszolgálat, amellyel készpénzt nem lehet felvenni, kizárólag az előzetesen meghatározott kiadásokat lehet fizetni – emelte ki a Szeretetszolgálat.
Az Ukrajnában zajló háború első fél évében a Magyar Máltai Szeretetszolgálat 70 ezer ukrajnai menekültnek nyújtott közvetlen segítséget Magyarországon, 415 tonna segélyszállítmányt juttatott Ukrajnába 482 millió forint értékben, az utóbbi hetekben indult programjai révén pedig 3000, hosszú távon Magyarországon maradó menekült beilleszkedéséhez, esetleges letelepedéséhez nyújt segítséget.