kulcsár edina
A múltba csöppenünk a 175 éves állomás kiállításán.
Egy magyar vasutas a hazai vonatközlekedés megindulásának 170. évfordulója alkalmából hozta létre a Szolnoki Vasúti Almáriumot, amely a különböző korszakokat megidéző élettereken keresztül repíti vissza a látogatókat a múltba.
Kezdetben csak az állomásépület utascsarnokában, a régóta használaton kívüli butikok helyén kialakított részen rendezték be a korabeli pénztárt és forgalmi irodát is rekonstruáló kiállítást, ám az azóta eltelt öt év sem múlt el nyomtalanul: a korábbi emeleti Utasellátó éttermet is teljes egészében megtöltötték vasúti relikviákkal.
A családban sokan dolgoztak a MÁV-nál, édesapám pedig az Utasellátónál, így aligha volt kérdéses, hogy belőlem is vasutas lesz. Mivel rabul ejtett ez a világ, elkezdtem gyűjteni az ezekkel kapcsolatos anyagokat, és a több mint ötezer darab már csak egy ekkora helyen fért el. De így legalább nemcsak én gyönyörködhetem bennük, hanem másoknak is át tudom adni ezeket az élményeket
– mondta el a Ripost-nak Kondor Balázs forgalmi osztályvezető.
A bemutató rendkívüli nyitvatartásának apropója a Magyarországon másodikként Pest és Szolnok között 1847. szeptember 1-jén megnyílt vasútvonal 175. évfordulója, aminek az alkalmából még egy gőzvontatású nosztalgiaszerelvényt is indítottak a fővárosból a Tisza-parti megyeszékhelyre.
Petőfi Sándor a korabeli megnyitóra írta Vasúton című költeményét, melynek elhíresült versszakát alighanem mindenki hallotta már:
Száz vasútat, ezeret!
Csináljatok, csináljatok!
Hadd fussák be a világot,
Mint a testet az erek.
Egyébként hajszálon múlott, hogy nem ez lett az ország első vasútvonala, igaz, az is, hogy a második végül Szolnokra vezetett. A Magyar Középponti Vaspálya Társaság még a Pest és Vác között létesített első vonal átadása előtt, 1845-ben elkezdte a Jászság felé induló sínek lefektetését, és csak azért maradtak le az átadással, mert menet közben módosították a tervezett nyomvonalat. A szolnokiak sikeres lobbizásának köszönhetően ugyanis Jászberény helyett a Tisza fővárosa lett az akkori végállomás, ami nagyban hozzájárult, hogy ma Szolnok nemcsak a MÁV, hanem Közép-Európa egyik legfontosabb vasúti csomópontja.
Nézd meg a kiállításon készült videóinterjúnkat a vasutas gyűjtővel!