Magyar Péter ünnepelni kezdte a "nők elleni erőszakot"

INSIDER
Létrehozva: 2022.09.29.

István, a király úgy, ahogy még sosem láthattad – videó

Ilyen lesz a 40 éves rockopera jubileumi előadása.

Szerző Ripost

Jövőre lesz épp 40 éve annak, hogy bemutatták az István, a király című rockoperát a városligeti szánkózódombon, amely ezután kapta a Királydomb nevet. A jubileumra nagyszabású programsorozattal készülnek: országos koncertturnéval, a Magyar Nemzeti Múzeumban kiállítással, a Papp László Budapest Sportarénában pedig olyan előadással, amilyen eddig még nem volt. 

Bródy János és Szörényi Levente a Nemzeti Múzeumban (Fotó: Bánkuti Sándor)

A 2023. augusztus 18-án és 19-én látható produkción szeretnék a közönséget a fókuszba helyezni, interaktív előadást terveznek – árulta el a Ripost-nak a rendező. 

Beengedjük a közönséget a küzdőtérre, ahol három színpad lesz, 360 fokos élményt nyújtva. Lesznek István-jegyek és Koppány-jegyek, mindenki eldöntheti, hogyan akar beállni a műsorba, ami szeretném, ha olyan lenne, mint egy táncháztalálkozó, ahol kétezer ember lánctáncba kezd

– mondta Novák Péter, aki már 13 évesen a bemutatón is táncolt gyerekszereplőként, később pedig koreográfusként, majd rendezőként is színpadra állíthatta a produkciót. Legemlékezetesebb a mai napig az számára, amikor Erdélyben csaknem félmillió néző előtt játszhatták el a darabot, ami azóta bejárta a Népstadiont, a Nemzeti Színházat, az Operettszínházat és szimfonikus operafeldolgozásban az Erkel Színházat is. 

A bemutató előtt kértem, hogy ne azt írjuk rá a plakátokra, hogy István, a király a szánkózódombon, mert az olyan nevetségesen hangzana, hanem írjunk Királydombot. Nagy elismerésként értékeltem, hogy az előadás után hivatalosan is erre keresztelték át a városligeti helyszínt

– emlékezett vissza a 40 évvel ezelőtti eseményekre a darab szövegírója, Bródy János

Szerzőtársa szerint művük Koppány emlékét is helyrebillentette, ami történelmi adósság volt. 

Azelőtt az emberek 99 százaléka még csak nem is hallott Koppányról, csak Istvánról. Ezzel az alkotással mi bepótoltuk ezt a hiányosságot, így nekem nem maradt más hátra, mint hogy a kutyámat is elnevezzem Koppányról

– mondta nevetve Szörényi Levente, a darab zeneszerzője.

Szörényi és Bródy legendássá vált alkotása 40 éven keresztül nemzedékek számára jelentett meghatározó élményt – hangsúlyozta a Nemzeti Múzeum főigazgatója. 

Van valami, ami végre összeköt és nem megoszt bennünket, mivel Szent István és ez a rockopera össznemezeti ügy

– fogalmazott L. Simon László, aki azt is felidézte, hogy az 1983-as bemutató idején édesapja két zenét üvöltetett bakelitről odahaza: a Hunyadi Lászlót és az István, a királyt, úgyhogy ez saját felnövéstörténetének is meghatározó epizódja.

A Nemzeti Múzeum a bemutató 40. évfordulójára a Szent István-kultusz kiépüléséről kiállítást hoz létre, amelyen a rockopera fontos pillanatait, díszleteit, jelmezeit, tárgyi anyagait is a nagyközönség elé tárják. A tervek szerint 2023. május 15-én nyíló tárlat megnyitóján és másnap a múzeum kertjében koncertet is tartanak, ezzel indítva útjára a jubileumi programsorozatot.

Nézd meg az eredeti alkotópárossal készült videóinterjúnkat!

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek