Létrehozva: 2022.09.21.

Háborús infláció: drágább a kenyér Albániában, mint Debrecenben

Több olyan európai ország is van, ahol 1300 forintnál is többet kérnek fél kiló kenyérért

Csaknem ötödével emelkedett a kenyér ára az Európai Unióban augusztusban éves összehasonlításban. Ennek egyik legfőbb oka az orosz-ukrán háború, ami továbbra is komoly hatással van a globális piacokra, és ezáltal az infláció is felgyorsult. 

Fotó: Czinege Melinda

A búza globális ára február óta megugrott, miután a háború hónapokra leállította a Fekete-tengerről származó gabonaexportot, és korlátozta a műtrágyaszállítást, mivel az orosz termelők elvesztették hozzáférésüket a balti-tengeri kikötőkhöz, amelyeket az ammónia, a nitrát-műtrágyák egyik kulcsfontosságú összetevője szállítására használtak – írja az agroforum.hu. 2022 augusztusában 18 százalékkal volt magasabb a kenyér átlagára az EU-ban, mint egy évvel korábban – mutatták az EU statisztikai hivatalának adatai, ami a legmagasabb emelkedés 2017 decembere óta, amikor az Eurostat megkezdte ennek a típusú statisztikának az összeállítását.

Az Eurostat adatai szerint az alapélelmiszerek ára drasztikusan nőtt az Európai Unióban, ami alól a kenyér drágulása sem kivétel. A hivatalos számok szerint Magyarországon volt a legnagyobb a kenyér árának növekedése, ez azonban közel sem jelenti azt, hogy nálunk lenne a legdrágább a kenyér. Sőt! Mivel a háború előtt Magyarországon kellett szinte a legkevesebbet fizetni az EU-ban a kenyérért, még a drágulás után sem vagyunk az uniós élmezőnyben. 

A numbeo.com nevű árösszehasonlító oldal által vizsgált európai városok közül Budapest a 97. helyen szerepel, ami a félkilós fehérkenyér árát illeti. Az oldal adatai szerint Budapesten átlagosan 533 forintba kerül egy félkilós fehér vekni. Szegeden 362 forintot (183. helyre került ezzel), míg Debrecenben 285 forintot ( 208. hely) kell fizetni ugyanezért a termékért. A debreceni árnál még Albánia fővárosában, Tiranában is többet kérnek a fél kiló kenyérért. A statisztika azt mutatja, hogy a svájci Zugban a legdrágább a kenyér, fél kilóért 1380 forintot kell fizetni. A legolcsóbban egyébként Moldova fővárosában lehet kenyérhez jutni, ott 154 forintot kérnek egy félkilósért. 

A teljes lista ide kattintva tekinthető meg! 

Orbán Viktor: Amíg az Európai Unió finanszírozza a háborút, addig az infláció nőni fog!

A miniszterelnök júniusban beszélt arról a Kossuth Rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorában, hogy bár kimaradunk az orosz-ukrán háborúból, a következményei alól mi sem vonhatjuk ki magunkat. 

„Az egyik ilyen következménye az infláció. És ez gyötri egész Európát, sőt most már az amerikaiakat is. Ez egy háborús infláció. Tehát ez egy másfajta probléma, mint amikor békeidőben köszönt be vagy tör rá egy gazdaságra az infláció. Ez összefüggésben van a háborúval. Részben maga a háború ténye hajtja föl az energiaárakat, részben ahogyan mi, a Nyugat reagálunk a háborúra szankciókkal, ez további áremeléseket indít el” – mondta akkor a kormányfő. Orbán Viktor hozzátette: „Az igazság az, hogy ráadásul a helyzet nem néz ki jól, mert miután ez egy háborús infláció, ezért csak Magyarországon megfékezni nem lehet. És egészen addig, amíg az Európai Unió ezt a háborús helyzetet finanszírozza, megnyújtja, az infláció is növekedni fog.”

A miniszterelnök leszögezte: „Brüsszel messzebb van az ukrán határtól, mint Magyarország. Ha az inflációs térképre valaki ránéz, akkor azt fogja látni, hogy a magasabb infláció leginkább a földrajzilag Ukrajnához közelebb eső európai területeken a magasabb. Tehát itt más összefüggések vannak, mint Brüsszelben meg Párizsban, ezért én próbálom meggyőzni őket arról, hogy értsék meg, hogy itt most egy rendkívüli helyzet van, és rendkívüli helyzetben azt kell tenni, amit a helyzet megkövetel.”

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek