kulcsár edina
Dr. Rusvai Miklós szerint a szennyvízből látható, hogy elértük a tetőpontot.
Úgy gondolom, hogy nálunk most ért a koronavírus járvány hatodik hulláma a csúcsára. A héten vagy legfeljebb még a jövő héten lehet, hogy magasabb esetszámok lesznek, de ezt követően csökkenés lesz tapasztalható
– vélekedik a Rusvai doktor.
Rusvai szerint a kisebb településeken stagnál, míg néhány nagyobb városban emelkedik a koronavírus szennyvízben mért koncentrációja.
A koronavírus szennyvízben mért koncentrációja jelzi a vírus terjedésének helyzetét. Ami most látható, hogy ugyan még emelkednek az értékek egy kicsit, a legtöbb helyen már stagnáló értéket mutatnak. Másrészt a frissebb adatok már nem mutatnak olyan gyorsulást a fertőzöttek számában, mint a két héttel ezelőttiről az egy héttel ezelőttire való ugrásnál. Tehát csökken a vírusfertőzés terjedésének az üteme. Bár még mindig növekszik, de már lassabban, mint az előző két hétben
– magyarázza Rusvai Miklós.
Minek köszönhető, hogy a nyár ellenére ilyen ütemben terjed a vírus, és emelkedni kezdtek az esetszámok?
„Nagy valószínűséggel ez arra vezethető vissza, hogy megszűntek a korlátozások, szabadon lehet utazni, valamint fesztiválszezon is van. Európa szerte teljesen nyitott minden. Néhány országban ugyan előírnak maszkot a tömegközlekedésben és a közhivatalokban, de ez is csak kevés országban van. Utazási korlátozás egyáltalán nincs, védettségi igazolást sehol nem követelnek, tehát teljesen úgy élünk, mint három évvel ezelőtt, még mielőtt a koronavírus megjelent volna, és ezt a vírus kihasználja" - fogalmaz a virológus.
Én arra számítok, hogy ez a hullám lecseng, lesz egy hullámvölgy és utána ősszel újra támad majd a vírus, amikor az iskola elkezdődött, mindenki visszamegy a munkába, jön a hűvös és nyirkos idő. Tehát valamikor szeptember végén-október elején kezdődik majd a következő hullám. Az már egy igazi lesz. Nem lepődnék meg, ha 10 ezer fölötti napi friss fertőzött szám lenne - véli Rusvai doktor.
„Ahhoz, hogy más tünetcsoport jelentkezzen a fertőzések kapcsán, már kellene, hogy legyen a látókörünkben egy olyan vírus, ami súlyosabb megbetegedéseket okoz, de úgy tűnik, hogy olyan nincs. A jelenlegi alvariánsok most náthaszerű tünetekkel betegítik meg az embereket. Inkább az valószínűsíthető, hogy egyre gyengülő variánsok lesznek. Ebből a szempontból én nem látok okot aggodalomra. Most nincs olyan vírus a nyilvántartásban, ami komolyabb megbetegedést okozna, mint a jelenlegi" – mondja nyugtatólag Rusvai doktor.