tóth gabi
Orbán Viktor csütörtökön Bécsben tett hivatalos látogatást, minek során megbeszélést folytatott Karl Nehammer osztrák kancellárral.
Amikor könnyű idők járnak, akkor a barátság is könnyű, amikor nehéz idők járnak, akkor meg nehezebb. Most nehéz idők járnak, és kérdés, hogy a speciális történelmi barátság a két nemzet között segít-e a háború, a migráció, az energia és a gazdasági együttműködés kérdésében. A tárgyalások után megállapítható, hogy a következő években is számíthatunk Ausztriára, és fordítva is így áll a helyzet
- szögezte le a kétoldalú megbeszélés után tartott sajtótájékoztatón Orbán Viktor.
A szankciókról a miniszterelnök azt mondta: az energiafogyasztás csökkentése háborús gazdálkodás.
Egy háborús gazdasági rendszer felé tolódunk. És hogyha ez a háború folytatódik, ez óhatatlanul recessziót fog okozni. Tehát én azt kívánom magunknak, hogy minél hamarabb tudjuk meggyőzni Brüsszelt arról, hogy a mostani stratégia helyett üljünk le és alkossunk meg egy olyan stratégiát, amely jó az ukránoknak, jó nekünk, jó az európai gazdaságnak és jó a háztartásoknak, amelyeknek ki kell fizetniük az energia árát. Ez az egyetlen lehetőség. Ha a mostani úton megyünk tovább, abból nagy baj lesz. Ennek első útjelző oszlopa, kilométerköve az a mostani vészhelyzeti közös európai fogyasztáskorlátozás. Figyelmeztető jel, komolyan kell vennünk.
- mondta a miniszterelnök, majd hozzátette: Magyarország minden szankciós kérdésben dűlőre tudott jutni eddig az EU-val, de most egy falhoz értek, a gázembargóhoz, és azt javasolja az uniónak, hogy "ne ütközzünk neki ennek a falnak", és ebben nincs egyedül. Ehhez később csatlakozott Karl Nehammer is, aki azt mondta: Ausztria nem tudja támogatni a gázembargót, mert akkor összeomlana a német gazdaság és ezzel az osztrák is.
Az EU alapszerződése világosan kimondja, hogy az energiamixet minden ország a saját nemzeti hatáskörében állapítja meg, és ha "Brüsszelből beleszólnak", az függetlenül Brüsszel jó vagy rossz szándékától, "a magyar fülnek mindig negatív lesz". "De nincs mit tennünk", mert az európai egység is fontos, és sokszor előfordul, hogy Magyarország valamivel nem ért egyet, de az európai egységet olyan értéknek tekinti, hogy tudomásul veszi a számára kedvezőtlen döntéseket - mondta. Hozzáfűzte: itt is ez a helyzet.
A magyar kormányfő arra is kitért, hogy Magyarország fantasztikus eredményeket ért el a rasszizmus és az antiszemitizmus elleni küzdelemben és "ebben a mi kormányunk különösen is élen járt". A miniszterelnök kiemelte: zéró tolerancia van Magyarországon, jogilag is üldözendők az ilyen cselekmények és a politikai közbeszédben sem lehetségesek. Ezért "kértem a kancellár urat, hogyha bármi érzékeny történelmi vagy intellektuális szellemi természetű kérdés kerül elő, és kétségek vannak, akkor mindig egy kulturális koncepció szerint értelmezze a Magyarországról jövő híreket".
Hangsúlyozta: Magyarországon biológiai alapú megközelítése semmilyen politikai kérdésnek nem lehetséges; ami lehetséges, az a kulturális alapú megközelítés. Kijelentette:
Azt szeretném, hogyha Magyarország nem válna bevándorlóországgá és nem szeretném, hogyha a migráció megerősödne Magyarországon. Szeretném világossá tenni, hogy mi mindig meg fogjuk védeni a határainkat, és ezzel akadályát fogjuk annak jelenteni, hogy bármifajta illegális migráció érkezzen Ausztriába.