tóth gabi
Már tavasszal érezni lehetett, hogy az emberek környezetváltozásra, pihenésre vágynak.
Az utolsó „békeév” nyaralási szempontból 2019 volt, 2020-ban és tavaly már a járvány gördített akadályt az utazás elé, most pedig a szomszédban dúló háború miatt tervezünk óvatosabban. A magyarok 2/3-a belföldi szállást foglalt, aki horvát pihenést nézett ki, ötször annyit fizethet érte, mint tavaly. Népszerűbbek lettek az apartmanok, belföldön vezet a Balaton, azon belül is Siófok. A Ripost7 cikke.
Már pünkösdkor érezni lehetett, hogy az emberek környezetváltozásra, pihenésre vágynak és megvan rá a pénzük is: 15 százalékkal nőtt a Szallas.hu-n a foglalások száma, és hosszabb időre utaztak el: 21 százalékkal nőtt a vendégéjszakák száma. Egy éjszakáért 38 százalékkal kellett többet fizetni, mint 2019-ben.
A Szallas.hu adatai szerint a belföldi nyaralások hossza csökken: 2021-ben átlagosan 3,5 éjszakát foglaltak a vendégek, idén nyáron 3,2 éj az átlagos tartózkodási idő. A portál szakértői szerint viszont 2019-hez képest megduplázódnak a horvátországi foglalások. A szállodák helyett az utazók előnyben részesítik az apartmanokat, hiszen ott olcsóbban megoldható az étkezés.
Belföldön az utazók harmada balatoni pihenést tervez, és ugyancsak harmaduk apartmanba megy, csak 26 százalék választott hotelt. Népszerűek a vendégházak és panziók is. Tízből nyolc vakációzó magyart nem befolyásol az orosz–ukrán háború az üdülés tervezésekor, de a Szallas.hu felmérése során minden tizedik válaszadó azt mondta: a háború miatt marad inkább belföldön. Csak a válaszadók negyede tart attól, hogy egy újabb koronavírusjárvány-hullám meghiúsíthatja idén a nyaralást.
Lapzártakor 1 horvát kunáért 53 forintot kértek. A benzin és a gázolaj árát a horvát kormány befagyasztotta, kéthetenként vizsgálja felül. A 95-ös benzin ára lapzártakor 13,5 kuna, azaz körülbelül 715 forint.
A Konzum élelmiszerlánc üzleteiben májusban 12–14 kuna (636–742 forint) volt egy kiló kenyér, 7–10 kuna (371–530 forint) egy liter tej, 5–7 kuna (265–371 forint) másfél liter ásványvíz, 14–15 kuna (743–796 forint) 2 liter kóla és 7–10 kuna (371–530 forint) fél liter sör.
Horvátországban több mint ötszörösét költik szállásra a magyarok, mint tavaly. Jobban merünk tervezni, már nem a last minute utak a legnépszerűbbek, viszont a bizonytalanság miatt felértékelődött az ingyenes útlemondás lehetősége. A szálláskeresők szempontja elsősorban a jó ár, az ingyenes lemondás, az előleg nélküli foglalás és a sok pozitív vendégértékelés. Számít az is, milyen messze van a szállás a tengerparttól, van-e kilátás a tengerre, és tudnak-e parkolót biztosítani. Utóbbi arra utal, hogy a legtöbben autóval indulnak útnak. A Horvátországba indulók csaknem fele apartmanban fog megszállni.
A Szallas.hu felmérésében részt vevők kétharmada tervez nyaralást idén Horvátországba. A válaszadók fele 200 ezer forint alatti összeget szán szállásra, egynegyedük 200-300 ezer forint közötti összeggel számol. Az árak nőttek, ennek ellenére, aki rászánja magát az útra, az hosszabb időt, 5-7 éjszakát tölt majd el a tengerparton. Az Isztriai-félszigeten és a Split régióban futhatunk össze a legtöbb magyarral.
1. Siófok
2. Hajdúszoboszló
3. Eger
4. Balatonfüred
5. Budapest
6. Gyula
7. Hévíz
8. Szeged
9. Zalakaros
10. Pécs
(a Szallas.hu foglalási darabszáma alapján)