tóth gabi
A rendkívüli kormányinfón Gulyás Gergely bejelentette, hogy energia-veszélyhelyzetet hirdet ki a kormány. A hét pontból álló terv célja, hogy felkészüljünk az előttünk álló energiaválságra. A legfontosabb cél pedig, hogy meg tudjuk védeni a rezsicsökkentést.
Fontos bejelentéssel nyitotta meg a július 13-ai kormányinfót Gulyás Gergely, aki kiemelte a háztartások háromnegyedét nem érintik a változások, csak a sokat fogyasztók fogják az áram- és gázszámlájuk átlag fölötti részét piaci áron fizetni augusztustól. A miniszterelnökséget vezető miniszter elöljáróban a következőket mondta:
Európában mindenhol rendkívül nehéz a háború és a háborúra adott szankciós válaszok következtében az energiahelyzet és most Magyarországon is eljött az a pillanat, hogy a magyar kormány is energia-veszélyhelyzetet hirdessen. Az elhúzódó háború és a brüsszeli szankciók miatt Európa egészében drasztikusan emelkednek az energiaárak. Egy év alatt az áram ára több, mint ötszörösére, a gáz ára több, mint hatszorosára emelkedett, és ma még nem látszik ennek az áremelkedésnek a vége.
Majd így folytatta Gulyás Gergely:
„Az elmúlt napokban az is világossá vált, hogy nagy valószínűséggel, a jelenlegi állás szerint Európában nem lesz elég gáz az őszi és téli fűtési szezonra. A magyar családok és gazdaság energiaellátásának védelmére, több más országhoz hasonlóan a magyar kormány is energia-veszélyhelyzetet hirdet és 7 pontból álló intézkedéstervet fogadott el, amelyek augusztusban lépnek életbe. A rendkívüli intézkedésekkel tudjuk biztosítani azt, hogy az országnak legyen elegendő energiája télen is és a rezsicsökkentés a továbbiakban is fenntartható legyen. Az energia-veszélyhelyzet célja, hogy felkészüljünk az előttünk álló energiaválságra, megerősítsük az ország energiaellátásának biztonságát és a várhatóan ezt követően is tovább emelkedő energiaárak mellett is meg tudjuk védeni alakossági rezsicsökkentést”
1. Magyarország 1,5 milliárdról 2 milliárd köbméterre növeli a hazai gázkitermelést.
2. A kormány felhatalmazta Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminisztert, hogy további gázkészleteket szerezzen be.
(Ma a gáztárolóink 44 százalékig töltöttek, ami az ország teljes gázellátását 3 hónapig lenne képes biztosítani. A cél az, hogy a lehető legnagyobb mértékben álljanak rendelkezésre a tárolókban gázkészletek.)
3. A kormány kiviteli tilalmat rendel el az energiahordozókra és a tűzifára. Egyetlen kivétel a bértárolás.
4. A kormány az év végéig jelentősen fokozza a lignitkitermelést, azaz a szénbányászatot.
5. A Mátrai Erőmű blokkjait minél hamarabb újra kell indítani a hazai energiaellátás biztosítása érdekében.
6. A biztonságos áramellátás fenntartására a kormány döntött arról, hogy a Paksi atomerőmű üzemidejének meghosszabbítását kezdeményezi.
7. Aki az átlag felett fogyaszt, az mérsékelje a fogyasztást vagy fizesse meg a piaci árat. (A lakossági átlag villamosenergiánál 210 kw/hó, földgáznál 144 köbméter/hó. Ez éves szinten 2523 kilowattóra, illetve 1729 köbméter. Fontos tudni, hogy a háztartások 3/4-e az átlag alatt fogyaszt!)
Az energia-veszélyhelyzeti terv augusztustól lép életbe.
Mennyit számít a rezsivédelem?
Mint elhangzott a kormányinfón: az átlagfogyasztás az áram esetében 2523 kilowattóra, 1729 köbméter évente a gáz esetében.
Most rezsivédetten egy átlagfogasztó 7750 forintot fizet az áramért, ám ha nem lenne a rezsicsökkentés, akkor 50 833 forint lenne a havi villanyszámlája, ugyanez gáz esetében a rezsivédelemnek köszönhetően 15 833 forint, anélkül viszont 131 441 forintot kellene fizetni havonta. Vagyis a rezsicsökkentésnek köszönhetően havi szinten 158 691 forint marad az átlagos fogyasztók zsebében
– ismertette Németh Szilárd.
„Egy három gyermekes családnál nem 1729 köbméter az éves gázfogyasztási határ, hanem 2329 köbméter. További gyermekek esetén gyermekenként újabb 300 köbméterrel kitolódik az éves gázfogyasztási határ a nagycsaládosoknál” – tudatta Németh Szilárd.
A teljes 2022. július 13-ai kormányinfó itt tekinthető meg: