tóth gabi
Dr. Bense Tamás arról is beszélt, szerinte miként tartható kordában a fertőzés terjedése.
Dr. Bense Tamás szerint kiszámíthatatlan, hogy kire milyen hatással lehet a fertőzés. Vannak azonban veszélyeztetettebbek, míg mások nagyobb biztonságban vannak a majomhimlővel szemben. A családorvos arról is beszélt a Ripostnak, szerinte mit lehet tenni annak érdekben, hogy ne szabaduljon el a járvány.
Egy hét alatt 6 ezerről 10 ezerre nőtt Európában a majomhimlővel fertőzöttek száma, Németországban már körülbelül 400 ember kapta el a betegséget, itthon körülbelül húsz beteget tartanak számon.
Annak ellenére, hogy a majomhimlő halálos is lehet, szerencsére ezidáig senki nem halt bele, viszont rendkívül kellemetlen betegség, a lappangási ideje pedig viszonylag hosszú, akár 1-3 hétig is eltarthat - tájékoztatta lapunkat dr. Bense Tamás, majd a legveszélyeztetettebbekről ejtett szót.
Gyerekekre, krónikus betegekre és idősekre a legveszélyesebb a betegség, de teljesen kiszámíthatatlan, hogy kire milyen hatással lehet a fertőzés. Sajnos előbb-utóbb, a nagy számok törvénye alapján számítani lehet halálos áldozatra is. A gyerekeknek még gyengébb az immunitásuk, náluk könnyebben kialakulhatnak komolyabb szövődmények. A felnőttek között a krónikus betegek és az idősek a veszélyeztetettebbek, de mindannyian óvakodjunk attól, hogy elkapjuk a betegséget
– figyelmeztet a családorvos.
Bense doktor szerint sokat tehetünk a fertőzés elkerüléséért azzal, hogy ügyelünk a személyi higiéniára.
Hasznos, ha maszkot viselünk és rendszeresen kezet mosunk. Nagyon fontos azonban, hogy kerüljük az alkalmi, meggondolatlan szexuális kapcsolatot, mert a monogám kapcsolatban élőknél jóval kisebb a megfertőződés veszélye. A kór ugyanis szoros testi érintkezésben - így szexuális együttlét útján is - terjed.
A betegség főbb tünetei: a láz, a nyirokcsomó duzzanatok, a hólyagos bőrelváltozások. Később különböző szövődmények, másodlagos hegesedéssel gyógyuló sebek, szemfertőzés, látásvesztés is előfordulhat, szélsőséges esetben a betegség halált is okozhat.
Fontos, hogy bármilyen gyanús tünetet észlelnek, vegyék fel a kapcsolatot a háziorvosukkal
– tanácsolja a szakember.
A fertőzés állatról emberre, illetve emberről emberre is terjedhet. Elsősorban a betegségben szenvedő állatok kellően nem hőkezelt húsa terjesztheti, illetve szoros kontaktus: nyálkahártyán keresztül, sebváladékkal vagy azokkal az eszközökkel, amit a beteg használt. Ez lehet például törölköző vagy olyan személyes eszközök és tárgyak, ami a beteg közvetlen környezetében érintkezésbe kerülnek vele.
A családorvos megjegyzi: homoszexuális és biszexuális közösségekben gyorsabb a fertőzés terjedése,
de előfordul, hogy valakinek nem is volt szexuális kapcsolata, nem érintkezett olyan állatokkal sem, amik elviekben hordozhatják a vírust, nem is fogyasztott ezeknek az állatoknak a nem kellően hőkezelt húsából, mégis elkapja a fertőzést. Éppen ezért a betegség terjedésének okait további kutatásoknak kell felderítenie.
A fekete himlő elleni védőoltás hatékony a majomhimlővel szemben, de nem gondolom, hogy el kellene kezdeni, mert nem egy egyszeri és problémamentes oltásról van szó. Még a fekete himlő idejéből tettek el oltóanyagot, amit kezdenek felszabadítani és minden országnak a rendelkezésére bocsájtanak bizonyos mennyiséget. Magyarországon egyelőre még nincs oltóanyag, de meggyőződésem, hogy rövidesen lesz – vélekedik dr. Bense.
Bense doktor szerint a szűrésnek óriási jelentősége lesz a majomhimlő terjedésének megfékezésében.
Ugyanazon az elven, mint ahogy a koronavírus fertőzésnél, ahol speciális PCR teszt kimutatja a fertőzést, a majomhimlő terjedésénél is egyre nagyobb jelentősége lesz annak, hogy a veszélyeztetett környezetben élők körében és ott, ahol a betegség felütötte a fejét, teszteléssel felderítsék a vírust, és mihamarabb elkülönítsék a fertőzötteket. Tehát tesztvizsgálatokkal tudjuk kordában tartani a vírust, hogy ne szabaduljon el a járvány
- összegez dr. Bense Tamás