Létrehozva: 2022.07.17.
Módosítva: 2022.07.18.

Egy hely, ahol értékké válik, amit meguntál

Az ember általában azért megy bevásárlóközpontba, hogy új holmikat, például ruhát vegyen. Van azonban egy hely, ahová inkább visznek. A ReStore az első olyan üzlet az országban, ahol újra értékké válik az, amit más megunt.

Szerző Ripost

Kidobni nincs szíve az embernek, de abból is elege van, hogy a szekrény sarkában kerülgesse. A megunt ruhaneműtől mindig nehéz megszabadulni. Ezért aztán nem csoda, hogy miután a Westendben megnyílt egy ruha-újrahasznosító bolt, több mint 6,5 tonna használt ruhát gyűjtött két hónap alatt. 

- A Facebook-oldalon olvastam az üzletről és tetszett a koncepció – mondja Éva, aki egy nagy zsákkal érkezett. - Tele vagyok ruhával és nem akarom olyan helyre vinni, ahol nem megfelelően használják fel. 

László online keresett rá, hogy hol lehet ruhát leadni, így talált rá a ReStore-ra. 

- Itt lakunk a környéken, szóval még útba is esik – dobja be a magával hozott ruhaneműt a konténerbe.

Laura, aki itt dolgozik, szintén azt tervezi, hogy behozza a feleslegessé vált ruhaneműjét.

- Régen sok ruhagyűjtő volt kint a szelektív hulladékgyűjtők mellett, de azok eltűntek, így jó, hogy van ez a hely. Vegyes korosztály jár ide, külföldiek és magyarok egyaránt és sokan örülnek, amikor megtudják, hogy pontot kapnak a Westend appon a leadás után. Mivel a Westend 60-70 százalékát olyan boltok teszik ki, amikben tömeggyártott ruhákat árulnak, nem feltételezik, hogy van olyan bolt is, ami a fenntarthatóság jegyében nyílt. 

Fotó: Végh István

A ReStore a környezetvédelem jegyében nyílt, ezért a fő céljuk az, hogy minél inkább csökkentsék a vevők ökológiai lábnyomát. Két 200 kilót befogadó konténerben gyűjtik a használt ruhákat. 

- Már az első hét során megtelt a két gyűjtőkonténer, azután tartottunk egy workshopot, ahol használt textildarabokból készítettünk ékszereket – mesél a kezdetekről Judit.

Gyereknapon a VI. kerületi Családsegítő Központnak gyűjtöttek játékokat. Könyvcsere programot is indítottak, a tanévkezdés közeledtével pedig tanszereket gyűjtenek a rászoruló családoknak. Fő partnerük a Máltai Szeretetszolgálat és a Vöröskereszt. Irányított gyűjtést is szoktak szervezni, például olyan családnak, akinek leégett a háza és odaveszett a holmija.

Körülbelül ötvenen érkeznek naponta és gyűjtik a pontokat a Westend alkalmazásában, amiből aztán faültetést finanszírozhatnak a kerületben. A workshopokra is nagy az igény. Mivel csak tizenketten férnek el kényelmesen az üzlethelyiségben, a részvétel regisztrációhoz kötött.

Fotó: Végh István

Olyan nagy nevekkel dolgoznak együtt, mint a Vates vagy a Fankapanka.

- Nemsokára a plasticfreejuly keretében műanyaghoz kapcsolódó workshopunk lesz, a Cirrhopp-pal karöltve később az Éva Kézimunkának lesz egy hímzős foglalkozása – meséli Judit

Népszerűek a workshopok. Fotó: ReStore

A ReStore-ban leadott ruhák „új életet” kapnak: ami használt ruhaként már nem jó, abból táska lesz vagy bőrönd, esetleg vizes palack vagy babzsáktöltelék, esetleg fonál. Semmiképp nem kerül a szemétbe!


 

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek