Menczer Tamás: Az emberek azt várják a vezetőiktől, hogy védjék meg őket!

POLITIK
Létrehozva: 2022.07.23.

5+1 tipp, hogyan menthetsz ki a vízből egy fuldoklót

Idén már kéttucatnyian fulladtak vízbe, pedig egy kis odafigyeléssel megelőzhető lenne a legtöbb ilyen baleset.

Szerző Ripost

Még csak az év felénél járunk, de már kéttucatnyian fulladtak vízben ebben az esztendőben. Az ilyen tragédiákat vizsgálva az derül ki, hogy a balesetek többségét az emberi felelőtlenség és figyelmetlenség okozza. Azért, hogy ez ne így legyen, a Vízimentők Magyarországi Szakszolgálata (VMSZ) mindent megtesz: próbál egyre modernebb eszközöket, mentőhajókat beszerezni, egyre több szakemberrel jelen lenni a parton, és élen jár a felvilágosításban, megelőzésben is.

Fotó: VMSZ

Az emberek egyre inkább megfogadják a baleset-megelőzési tanácsainkat, és nő a bizalom is irántunk, ráadásul mi is egyre több helyen és módon tudjuk felhívni a figyelmet a szabályok betartására 

– mondta el a Metropolnak a VMSZ prevenciós munkatársa. Illés Zoltán, 15 év tapasztalattal a háta mögött úgy véli: ahhoz, hogy ne történjen nagyobb baj, néhány alapvető fürdőzési szabályt mindenkinek be kellene tartania a strandoláskor.

Legjobb, ha nyitvatartási időben és olyan strandon fürdőzünk, ahol van szolgálatban lévő vízimentő, és figyelünk arra, hogy mindig a bójákkal kijelölt területen belül maradjunk még matraccal is. Itt nem közlekedhet a fürdőzőket veszélyeztető jármű, könnyebb észre venni, ha valaki bajban van, és probléma esetén viszonylag hamar ki lehet jutni a partra. 

A baj ugyanis egy pillanat alatt megvan, az emberi felelőtlenségnek pedig nincs határa. A vízimentő példaként említette, amikor a Balatonban a szél egy matraca után igyekvő kislányt sodort borzalmasan messzire, még a mentő katamaránnal is alig tudta utolérni őt. Közben az édesanyja a partról videózta és fotózta a „fantasztikus eseményt”, ahogy a lányát kimentik. 

Csak akkor fagyott le az arcáról a mosoly, amikor partra érve jegyzőkönyvet vettünk fel, mert bár viccesnek tűnt a helyzet, valójában életveszélyes volt. Na, azt a döbbenetet a nő arcán, amikor összeállt benne, hogy mekkora veszélybe sodorta a saját lányát azzal, hogy utána se kiáltott, hogy hagyja a francba a matracot, na, azt nem felejtem el soha

– idézte fel Illés Zoltán. Azt is elmesélte, amikor egy apukával kellett vitatkoznia azon, hogy legalább fogják meg a gyerekével a mentőhajó szélét, hogy ne süllyedjenek el mindketten. 

Sokan túlbecsülik az erejüket, és messze a parttól fáradnak el vagy kapnak izomgörcsöt, egy esetleges nagy szél esetén a víz hullámzásával meg végképp nem számolnak. Ilyen körülmények között jó úszóként is veszélyes lehet a nyílt víz. Teljesen más, mint egy uszodában, ahol a szabályok szigorúak, és betartásukról az úszómester gondoskodik. 

Könnyebb észrevenni, ha valaki elmerül és nem jön föl egy átlátszó vízű medencében, mint egy folyóban vagy tóban, ahol zavaros a víz. Így segíteni sem tudunk olyan gyorsan, még akkor sem, ha tudjuk, hol merült el az illető

– figyelmeztetett a szakember, aki tanácsokkal is ellátott miket:

  • Felhevült testtel ne ugorjunk vízbe!
  • Teli hassal, illetve ittasan, bódult állapotban még melegben se menjünk a vízbe!
  • Sekély vagy ismeretlen vízbe ne ugorjunk fejest, ez sérüléseket, sőt akár halált is okozhat!
  • Kisgyereket soha, semmilyen körülmények között ne engedjünk a vízbe egyedül!
  • Mindenki legyen óvatos, vigyázzon magára, és legyen figyelemmel másokra is!

Azt sem árt tudni, hogy az emberek nem úgy fuldokolnak, mint a filmekben. A fuldoklásnak nincs látványos, „csapkodós” jele segélykiáltásokkal, épp ellenkezőleg: csendben, szinte észrevétlenül történik. Aki ugyanis nem kap levegőt, az nem tud kiabálni, ráadásul ösztönösen próbálja a testét és a fejét a vízfelszínen tartani, lábaival és karjaival kalimpálva, vagyis nem tud segítségért integetni sem. Tehát csak apró jelekből vehetjük észre, hogy valami nagyon nincs rendben: a bajba jutott ember tekintete üres és üveges, nem képes fókuszálni, a levegőt pedig zihálva, kapkodva veszi.

Fotó: VMSZ

Most pedig álljon itt a vízimentők 5+1 javaslata arra az esetre, ha fuldoklót látsz!

  1. Segítségnyújtás előtt végezz gyors helyzetfelmérést, gondold át a teendőket!
  2. Hívj segítséget, de közben figyeld a bajban lévőt, hogy oda tudd navigálni a vízimentőket!
  3. Ha lehetséges, beszélj a bajba jutotthoz, tartsd benne a lelket, az emberi hang sokat segíthet!
  4. Próbálj valamit a fuldoklóhoz juttatni, amibe belekapaszkodhat és segíti a felszínen maradásban (pl. gumimatrac)
  5. Soha ne ússz oda segédeszköz nélkül a fuldoklóhoz, akinek csak kapaszkodót jelentesz, így te is veszélybe kerülhetsz!

+1. Ne félj segítséget kérni, és mindig állj készen arra, hogy magadat meg tudd menteni!

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek