tóth gabi
Ritka átalakuláson ment keresztül a műtét előtt álló bőrrákos férfi.
„Egyre több napsütés ér minket, ami egyfelől egészséges, másfelől komoly veszélyeket is rejt” – hívja fel a figyelmet dr. Mangó Gabriella. A gyöngyösi háziorvos az utóbbiak mellett egy meglepő történetet is elmesélt a praxisából.
„Egy bácsi jelentkezett nálam, aki évek óta sok időt tölt a napon, mivel rendszeresen kertészkedik. Észrevette, hogy a vállán lévő anyajegy formája megváltozott. Azonnal bőrgyógyászhoz küldtem, a szövettan pedig megállapította nála a melanómát, azaz a bőrrákot. Ami megdöbbentő volt számomra, és ami még a bőrgyógyászt is meglepte, hogy az idős úr szervezete olyan hatékonyan dolgozott a melanóma ellen, hogy mire műtétre került sor, a bőrelváltozása kisebb lett. Ez azonban ritkán történik így” – hangsúlyozza a háziorvos, aki szerint tévedés, hogy a bőrrák csak az időseknél alakulhat ki.
„A melanóma a fiataloknál is előfordulhat és halálos is lehet, ezért az anyajegyeket mindig figyelni kell” – hangsúlyozza.
„Amennyiben az anyajegy viszketni kezd, szabálytalan alakúvá válik, megduzzad, körülötte pirosodik a bőr, illetve bármi változás észlelhető, azonnal bőrgyógyászhoz kell fordulni. Akinek a korelőzményében volt már melanóma, az mindenképpen kerülje a napot, viseljen fehér ruházatot, ami védelmet nyújt a napsugárzástól" – tanácsolja a háziorvos.
Mangó doktornő arra is felhívja a figyelmet, hogy „a kifekszem a napra” időszaka lejárt, csak ésszel szabad napfürdőzni, mégpedig a következőket betartva:
– Ne csak napozáskor védjük a bőrünket fényvédő készítményekkel, hanem minden szabadidős tevékenységnél!
– Dél és délután három óra között kerüljük a napot, mert ekkor a legerősebb az UV sugárzás.
– Nyári időszakban legyen a táskánkban magas faktorszámú naptej. Lehetőleg olyan, amiben minimális az adalékanyag.
– A ruha átereszti a nap sugarait, ezért érdemes még a ruha alatt is fényvédő szereket használni.
– Legyen kéznél mindig leégés utáni készítmény!
Ha valaki leég és bőrpír jelentkezik, kezelje bőrét gyulladáscsökkentő, nyugtató krémmel vagy spray-vel, és igyon sok folyadékot. Ezek a napégések 5-6 nap alatt tünetmentesen gyógyulnak, de addig is, kerüljük a közvetlen napfényt
– fogalmaz a Ripost kérdésére Mangó doktornő. Majd így folytatja:
„Hólyagos égésnél a világért se szúrjuk vagy nyomkodjuk ki a hólyagokat, alatta ugyanis elfertőződhet a seb és heg maradhat utánuk. Érdemes megvárni, hogy ezek a bőrelváltozások maguktól kipukkadjanak, és a hám visszafejlődjön a helyére. Legjobb, ha orvoshoz fordulunk, hiszen ezek a sebek akár speciális ellátást is igényelhetnek” – tette hozzá.