tóth gabi
Vasárnap időközi választást tartanak Balatonedericsen.
Festői kis falu terül el Szigliget és Vonyarcvashegy között. Balatonederics azonban most nem a béke szigete: a régi és az új harcol meg egymással június 26-án vasárnap az időközi választáson. A tét az, hogy tovább fejlődik-e a település, gazdagodik-e a turisták révén vagy álmos kis vidéki falu marad, amelyik nem kér a látogatókból. A Ripost7 riportja.
A Balaton nyugati csücskében, Szigliget tőszomszédságában bájos kis település terül el, fehérre meszelt falú muskátlis házakkal, a környéken szőlőskertekkel. Azt gondolná az ember, ilyen szép környezet csak a nyugalom szigete lehet, két és fél évvel ezelőtt azonban az önkormányzatban ádáz harc kezdődött. A tét ma nem kevesebb, mint hogy Balatonederics az országgal együtt előre megy, vagy visszafordul a múltba és bezárkózik.
Az alig több mint ezer állandó lakost számláló Balatonedericsen időközi választást írtak ki június 26-ára, vasárnapra, miután négy képviselőnő megpuccsolta a korábbi polgármestert. Papp János most újra indul a tisztségért, és ha elnyeri az edericsi választók bizalmát, végre folytathatja a település fejlesztését.
A belső feszültség 2019 végén kezdődött az edericsi önkormányzatban, amikor Timaffy Judit egykori milánói főkonzul, a település egyik választott képviselője összeférhetetlenség miatt nem lehetett alpolgármester. Timaffy ugyanis még a Külgazdasági és Külügyminisztérium alkalmazottja volt, amikor képviselővé választották, és a köztisztviselői állás összeférhetetlen az önkormányzati munkával. Papp János polgármester és a testület ezért nem őt választotta alpolgármesternek, hanem elindították ellene az összeférhetetlenségi eljárást. Mire azonban az lezárult, a képviselőnő munkaviszonya is megszűnt a minisztériumban, vagyis megszűnt az összeférhetetlenség.
Az addig is feszült helyzetből ekkorra már bosszúhadjárat lett: az egykori főkonzul és három női képviselőtársa, akiket maga mellé állított, akadályozta a testület munkáját: nem szavazták meg a költségvetési tervezetet, keresztbe tettek azoknak a fejlesztéseknek, amikre a falu pályázatokon nyert pénzt, a testületi ülések pedig egyre inkább bekiabálásokkal tarkított piaci perpatvarra hasonlítottak. Végül 2021 júniusában négy igen szavazattal feloszlatta magát a testület.
Csakhogy éppen tombolt a koronavírus-járvány, így a döntés idén április 10-én lépett hatályba, a veszélyhelyzet elmúltával. Mivel a testület nem fogadta el a falu költségvetési tervezetét, az államkincstár felfüggesztette a normatívák kifizetését, amivel veszélybe került az önkormányzati dolgozók kifizetése és az intézmények fenntartása is.
Hogy mennyire Timaffy Judit és a három másik képviselőnő bosszúhadjáratáról szólt mindez, azt jól mutatja, hogy amikor május 3-án Papp János polgármester lemondott tisztségéről, másnap reggel ugyanazt a költségvetés-tervezetet változtatás nélkül megszavazták, amit addig nem. Ez is jelzi, hogy Balatonedericsen puccs történt.
Az egyik képviselő-testületi ülésen elhangzott mondat jól jellemzi, mi a céljuk a korábbi polgármesterrel szembe helyezkedőknek: „Ez a mi strandunk, az edericsieké, úgy jó, ahogy van, nem kell ide turista!” – mondta az egyik képviselőnő. Úgy tűnik, minden erről szól most a faluban: gátat vetni a fejlődésnek, kizárni a turistákat, visszaforgatni az idő kerekét. Csakhogy ez a település számára egyben a szegénységet, elmaradottságot jelenti.
Az elmúlt két évben 5 csillagos minősítést szerzett az edericsi strand, az idei szezonra társadalmi munkában próbálják rendbe tenni. A kerékpárút ellen – ami a falutól a Balaton partjára vezetett volna és pályázati forrást nyertek rá – most indoklás nélkül aláírásgyűjtésbe kezdtek. Balatonederics az elmúlt két évben több mint 1 milliárd forintos fejlesztési pénzt nyert különböző pályázatokon, ezt azonban egyelőre nem kaphatja meg, hiszen maga a testület gördített akadályokat a megvalósítás elé.
Hogy kinek jó ez? Senkinek!
A gyűlölet már elöntötte Balatonedericset, ami a Facebookon is megnyilvánul a sokszor névtelen támadásokban. A falu lakossága megosztott, a legtöbben nyugalmat és fejlődést szeretnének, de nem ismerik ki magukat a zűrzavaros helyzetben. Közben tettlegességig fajultak a dolgok: a Timaffy helyett alpolgármesternek megválasztott John Imre Szilárdot az egyik képviselőnő élettársa egy testületi ülés után fojtogatni kezdte. Az esetből bírósági ügy lett, ahol másodfokon is John Imrének adtak igazat.
A június 26-ai időközi választáson Papp János újraindul. Májusban is csak azért mondott le, hogy a falu ne szenvedjen további hátrányt.
Az én célom az, hogy a megkezdett munkát befejezhessem, az addig megnyert pályázatokat pedig meg tudjuk valósítani
– nyilatkozta a Ripost7-nek Papp, aki tisztsége megszűnése óta szabadságát tölti. „Hatalmas kihívás volt a polgármesterséggel járó munka, a koronavírus-járvány és a rengeteg pályázat is, nem volt időm semmire az elmúlt években, ezért most jólesik kicsit pihenni és a családommal lenni” – tette hozzá Papp, aki kész folytatni a munkáját. Már az új csapatát is összeállította.
Navracsics Tibor, a térség országgyűlési képviselője és Szijjártó Péter külügyminiszter pedig ígéretet tett arra, hogy megválasztása esetén támogatják őt és a község további fejlődését.
A dolog pikantériája, hogy Timaffy és a mellette álló három képviselőnő nem is indul a választásokon. Indul azonban képviselői posztért három korábbi polgármester, akik nincsenek jóban egymással – el lehet képzelni, milyen lenne a közös munka a testületben, ha megválasztanák őket. Jó lenne végre egyfelé húzni a szekeret.
Magyarország előre megy, nem hátra. Vele tart-e Balatonederics? Ez most már az edericsi választókon múlik.