kulcsár edina
Különleges módon született meg a különleges épület.
A magyar főváros második legnagyobb közparkja a Városliget. A zöld környezet mellett különleges élményeket, programokat kínáló parkjában májusban új épületet adtak át, megnyílt a Néprajzi Múzeum. A nem mindennapi épület tervezésére meghívásos, anonim, nemzetközi tervpályázatot hirdettek, amelyen világhírű építészek indultak. A nemzetközi zsűri mégis egyhangú döntésével azt a magyar tervet fogadta el, amit a Ferencz Marcel vezette NAPUR Architect adott be. A zsűrit is meglepte, hogy a kiválasztott pályamű magyar tervező munkája. Az átadón nyilatkozott a Ripost7-nek Ferencz Marcel Ybl Miklós-díjas építész.
Úgy éreztem, mikor, ha nem most, mutassuk meg a világnak, mire vagyunk képesek! Hónapokon át gondolkodtam a megoldáson. Abból indultam ki, hogy egy szabadságharcos-emlékmű helyezkedik el a tér közepén, márpedig a hősök fölé nem építünk házat, mert nekik közvetlen kapcsolat kell az éggel. A szobor léte meghatározta az épület elhelyezkedését
– árulta el Ferencz Marcel.
Majd így folytatta az Ybl Miklós-díjas építész:
Sokezernyi gondolat rajzos felvázolása után egyszer csak valami elemi erő hajtotta a kezem és a lelkem. Nem is foghattam fel, olyan gyorsan történt. A mozdulatok önkéntelen emeltek elém egy sosem látott képet. Egy felemelkedő, teret meghajlító erőt… Később, amikor édesapám meglátta a rajzot, csak annyit mondott: 'Itt az új Múzeum!' Kisiettünk a műhelybe, fogott egy fadarabot, vágtunk egy kis szövetet, kérte, rögzítsem négy csavarral, lássuk, hogyan is fest térben a gondolat. A közepére keresett egy, még a nagyapám által becsben tartott, legalább 120 éves négyszögletes rozsdásodó csavaranyát, és emlékműként nagy gondossággal a kis modell közepére helyezte. 'Na, így van készen!' – szólt hozzám. Sosem felejtem el ezt a pillanatot, álltunk és rezdületlen csendben néztünk a modellre. Éreztük, hogy a gondolat kirepül és önálló útra kel.
– idézte fel az alkotó a tervezést.
A nemzetközi ingatlanszakma egyik legnagyobb presztízsű megmérettetésén, a londoni International Property Awardson 2018-ban már a tervek alapján a világ legjobb középületének választották a Néprajzi Múzeumot, s egyben a Best Architecture fődíjjal is kitüntették.