tóth gabi
9 egészségkárosító, alattomos gyilkost leplez le a magyar orvos, amelyek akár halált is okozhatnak. Ezekről ír most egészségmegőrző sorozatának negyedik részében a Facebook "rendelőjében".
Újabb résszel jelentkezik a magyar háziorvos egészségmegőrző sorozata. Dr. Mangó Gabriella ezúttal 9 betegségre, illetve káros szokásra hívja fel a figyelmet, amelyeket az egészségre gyakorolt hatásuk miatt alattomos gyilkosnak tart.
„Nagyon sok a magas vérnyomásos, magas koleszterin, triglicerid, érszűkületes, dohányzó, keveset mozgó, magas húgysav szintű, magas vércukorszintű, súlytöbbletes ember. Alattomos gyilkosok ezek a betegségek, és amikor már odafigyelnénk rájuk, sajnos már késő” – figyelmeztet a doktornő.
S, hogy Mangó doktornő szerint melyek azok a jelek, amik feltétlenül arra utalnak, hogy a dolgok, az állapotunk súlyosabbra fordult és nem késlekedhetünk az életmódváltással, vagy szakember felkeresésével?
„Amikor valakinek hirtelen megnő a súlya, akkor elsősorban a vízvisszatartásra kell gondolni. Ezt okozhatja több sóbevitel, de az is lehet az ok, hogy egyes gyógyszerek fokozott vízvisszatartást okoznak, de a szív kimerülése is jusson eszünkbe” – emlékeztet a háziorvos.
Ha éjszaka eddig nem kellett kimenni a mosdóba, most pedig igen, mindenképpen javasolt egy kivizsgálás, mely kizárhatja az esetleges cukorbetegséget – vélekedik Mangó doktornő.
Amennyiben a vérnyomás eddig alacsony volt, most magasabb, vagy pedig épp fordítva, ez főként Covid után előforduló probléma.
„Ha eddig többet bírtál gyalogolni, de most kevesebb táv után is fájni kezd a lábad, fulladsz, vagy szaporább a szívverésed... Gondolj akkor is szívproblémára, ha mindenféle ok nélkül az állcsúcsodban, a hátsó fogaidban erős fájdalmat érzel” – tanácsolja a háziorvos. Majd így folytatja:
Ha az akut problémákat sikerül kizárni, akkor kérlek a fentieket vegyétek figyelmeztető jelnek. Inkább akkor kezdjetek magatokra jobban figyelni, életmódot váltani előbb, amikor még nincs maradandó károsodás, mint kullogni az események után!
Ezek segítik a keringésünket, érrendszerünket, és szívünket
Mangó doktornő két tanácsot is ad: az egyik a mozgás, a másik pedig, hogy próbáljuk meg a napi stresszt feladatnak és nem problémának tekinteni. Ami a számokat illeti, a háziorvos szerint a 340 alatti húgysavérték, a 7 alatti hgbA1c, a 25 körüli BMI, a maximum140/85 Hgmm vérnyomásérték és a 80-at meg nem haladó pulzus az ideális.
A természetes anyagok használatáról se feledkezzünk meg!
Mangó doktornő a betegeinek a következőket ajánlja, ám még mielőtt magunk is élnénk az alábbi megoldásokkal, feltétlenül kérjük ki a háziorvosunk véleményét!
– A galagonya virághajtásvég tea naponta 1x2dl forró vízbe igen jótékony hatású. 1 teáskanál teafű fokozza a szívösszehúzódást, a szív oxigénellátását.
– Szerves szelén naponta maximum 100 mg fogyasztása segíti a szívizmot.
– Magnézium, kalcium megfelelő bevitele is jótékony hatású.
– Q10 napi 100 mg szedése ajánlott, főként akkor, ha valaki koleszterincsökkentőt szed. A koleszterincsökkentő gyógyszerek mellékhatásait jelentősen csökkenti és a szívizomzatnak is jót tesz.
„Amennyiben az alsó végtagok hirtelen vizesek lesznek, akkor ezt egyes gyógyszerek is okozhatják, de a fenti okok közül bármelyik okként szerepelhet. Ilyenkor vízhajtó teakeverék, aranyvesszőtea, vízhajtó gyógyszerek, a mozgás rengeteget segíthetnek” – árulta el dr. Mangó Gabriella.