kulcsár edina
Magyarázatot is adott meglepő kijelentésére a magyar virológus.
Szinte nincs is olyan család, ahol az omikron ne fertőzött volna meg valakit. Ennek ellenére – úgy tűnik – egyre kevésbé védekezünk ellene. Vajon mit gondol erről dr. Rusvai Miklós? Megkérdeztük.
„Most lehet, hogy követ dobok a vízbe, de én azt mondom, nem is kellene az omikronnal szemben jobban védekeznünk. Ez a vírus már nem olyan veszélyes, mint amilyen a vuhani, az alfa és a delta variáns volt. Vagyis, szerintem nem védekezni kell az omikronnal szemben, hanem átvészelni” – mondja a virológus a Ripost-nak.
„Megkapni és kiheverni a betegséget, ezt hívjuk röviden, orvosi nyelven átvészelésnek. A védekezés a súlyos következményekkel járó, nagyarányú halálozást okozó betegségek ellen indokolt elsősorban. Az omikron variáns azonban már nem ilyen, nem okoz ilyen jellegű tüneteket és szövődményeket. Kivéve persze a kockázati csoportba tartozókat (idősek, súlyos társbetegségekkel küzdők stb.), akiknél továbbra is indokolt a védekezés” – fogalmaz a szakember.
Rusvai Miklós szerint már a közgondolkozás is tükrözi azt, hogy ez a vírus már nem olyan, mint az eredeti.
„Már nem foglalkozunk a vírussal annyit, mint korábban, nem védekezünk ellene. Egyszerűen azért nem, mert tudat alatt az emberek is realizálták, hogy ez a vírus, az omikron variáns már nem olyan veszélyes, mint amilyen korábban volt az eredeti koronavírus. És ez a kormányzati metakommunikációban is realizálódik, hiszen májustól már hetente adják meg az adatokat, nincs napi közlés a friss fertőzöttek számról és az egyéb járványtani paraméterekről” – érvel.
A kedvezőnek tűnő változás kapcsán joggal merül fel a kérdés: meddig tart még a pandémia, mi kell ahhoz, hogy bejelentsék: vége?
„Az, hogy a déli féltekén véget érjen a járványperiódus. Véleményem szerint ott még ki fognak alakulni új vírusmutánsok. Nem kizárt, hogy Afrika déli részén a mostani nyár is hoz majd meglepetést. Ne felejtsük el, arrafelé nagyon sok az AIDS fertőzött, és az eddigi öt aggodalomra okot adó variáns közül kettő, a béta és az omikron is ott képződött. Ugyanakkor, ha a mostani nyár nem tartogat meglepetés Afrika déli részén, akkor szerintem akár már ősszel vagy a jövő év elején az ENSZ egészségügyi szervezete a WHO bejelenti a pandémia végét” – gondolkodik hangosan Rusvai Miklós.