kulcsár edina
Szívbetegség és gombás fertőzés jeleit is megmutatja a köröm – figyelmeztet a magyar háziorvos.
Újabb részéhez ért a magyar háziorvos egészségmegőrző sorozata Facebook „rendelőjében”, ahol most a köröm állapotáról osztott meg érdekes információkat dr. Mangó Gabriella.
„A köröm állandóan növő, változásban lévő részünk, ami sokat elárulhat az egészségi állapotunkról. Normál esetben a körmök rózsaszínek, a körömágynál a bőr sima, nem repedezett, és a körömvégeink fehérek, erősek” – kezdi a háziorvos, majd rátér a körmök különböző elváltozásaira.
Ha valakinél könnyen törik a köröm, annál előfordulhat A-vitamin hiány. Nyomelem, vitaminhiány és bélflóraeltolódás állhat viszont a probléma háttérében, ha fehér pöttyöket látunk a körmön.
„Körömgombánk lehet, ha csíkolt, esetleg barnás színezetű a köröm. Ez ellen kiváló a teafaolajas ecsetelő, esetleg vény nélküli körömgomba elleni ecsetelő, vagy vényre kapható, heti egyszeri beszedésű tablettás készítmények. Lábkörömgomba esetén 12 hét, kézköröm esetén 6 hét kezelés javasolt.” – írja a doktornő.
Majd így folytatja: „Lehet az ujjak közötti hajlatban is elváltozás, ami ekcéma, gombás felülfertőződés jele. A körömágy melletti bőr behasadozása pedig C-vitamin hiányra utal.”
Egyes szerveink rossz működésére hívja fel a figyelmet a lábujjkörmök elváltozása.
A nagyujjon lévő körömelváltozás a májtúlterhelés jele lehet.
A negyedik lábujjon lévő köröm az epehólyag működését mutatja, de elfojtott indulatokra is utalhat.
Az ötödik, vagyis a legkisebb lábujjon lévő köröm a húgyhólyag és nemi szervek panaszáról árulkodik.
Mangó doktornő kiemeli, hogy főként Covid után, de egyeseknél állandóan jelen van a hidegre adott fokozott érösszehúzódási kóros mechanizmus. „Ilyenkor lilák lesznek a körmök és ujjvégek. Erre mindig meleg víz, melegítő kesztyű, a dohányzás kerülése, sport a megoldás. Ha valakinek a körmei domborúvá válnak, feltétlenül keresse fel az orvosát, kardiológusát, mert szívbetegségre, esetleg egy-egy szívbillentyű rossz működésére utalhat az elváltozás” – figyelmeztet a gyöngyösi háziorvos.
„A fiatalok közül többen is abba a hibába esnek, hogy kézmosás nélkül fognak neki a tükörből rájuk mosolygó pattanás kinyomásának, így pedig a bőrük elfertőződhet. Éppen ezért náluk, de mindenki másnál is fontos a köröm alatti rész alapos tisztán tartása, a megfelelő kézhigiénia” – emeli ki dr. Mangó Gabriella, aki hangsúlyozza: probléma esetén minden esetben konzultáljuk a háziorvosunkkal.