tóth gabi
Fél évszázad után ismét a magyar főváros kapta a rendezési jogot.
„A gyűjtők boldog emberek” – mondta a nagy német költő, Johann Wolfgang Goethe, amit érdemes kiegészíteni azzal, hogy a legtöbb gyűjtő büszke ember is, ezért szereti megmutatni a világnak, hogy milyen kincsei vannak. Erre valók a kiállítások és közülük a legnagyobbak, a világkiállítások.
Ezúttal a világ bélyeggyűjtői adnak randevút egymásnak Budapesten, ahol nem csupán megmutogatják egymásnak és a nagyközönségnek, hogy mijük van, hanem versenyeznek is különböző kategóriákban. A gyűjteményeket osztályokba sorolják, mert ahogy egy alma nem hasonlítható össze egy körtével, úgy a hagyományos bélyegek sem vethetők össze például az illetékbélyegekkel. Sokféle szempont szerinti csoportosítást láthatunk a kiállításon, a tematikus osztályban például olyan gyűjtemények indulnak, amelyek egy-egy konkrét motívumot (űrhajózás, olimpia vagy akár a helyszínül szolgáló futballstadionhoz köthető sport témát) járnak körül.
A Magyar Bélyeggyűjtők Országos Szövetségének (MABÉOSZ) elnöke maga is kiállít, még a nagyapja ültette el benne a bélyegek szeretetét.
A hatvanas évek vége felé nagyapámtól MABÉOSZ-tagságot és szép, új Festmény-bélyegeket kaptam karácsonyi ajándékba
− idézte fel a Ripostnak Homonnay Géza, aki azóta hasonló világversenyen dobogós helyet is elért, nevezetesen Tajvanon szerezte meg a bronzérmet.
A kiállított anyagokat szakértők értékelik, pontozzák anyagerősség, külalak, tudás, eredetiség és hasonló szempontok alapján. A csütörtöktől vasárnapig tartó budapesti HunFilexen a legjobb magyar kiállító elnyeri a Nemzeti Nagydíjat, a legjobb külföldi pedig a Nemzetközi Nagydíjat. A 20 tagú zsűri szombat estére hozza meg döntését.
A magyar világkiállításra több külföldi ország is jelentetett meg bélyeget vagy emlékívet, ezeket néhány száz darabban adták csak ki, így most nagy a verseny a gyűjtők közt, hogy kinek jut belőlük.