kulcsár edina
Új koronavírust fedeztek fel az Egyesült Királyságban. Az új variáns neve XE, és az omikron BA.1 és BA.2 alvariánsainak rekombinációja. Erről mesélt a Ripostnak dr. Rusvai Miklós.
A fél világ felkapta a fejét a hír hallatán, miszerint új koronavírust fedeztek fel az Egyesült Királyságban. Dr. Rusvai Miklós szerint az új variáns, az XE nem ad okot aggodalomra.
„Az XE változat a lopakodó omikron és egy másik vírus kereszteződésének eredménye. A tudósok egyelőre vizsgálják, de úgy tűnik, hogy ez a rekombináció nem okoz a korábbiaknál súlyosabb megbetegedéseket. Lehet, hogy később kiderül róla, hogy terjedőképesebb, de mindenesetre úgy tűnik, hogy ennek a variánsnak a megbetegítő képessége nem fokozódott, ami mindenképpen jó hír” – nyugtatja meg a virológus a Ripost olvasóit.
Felmerül a kérdés, hogy vajon mennyire jellemzőek a víruskeresztezésekből kialakuló variánsok a koronavírusnál?
„A mutáció mellett az új variánsok kialakulásának másik módja az ilyen víruskereszteződés, melynek a tudományos neve „rekombináció”, a létrejövő új változatot pedig nem mutánsnak, hanem „rekombináns”-nak hívjuk. Vélhetőleg sok van belőlük, de legalább négyről már biztosan tudunk. Ezek egyike a deltakron, aminek ez az új XE variáns is a változata. Mivel a rekombinánsok felismerése nagyon alapos genetikai vizsgálatokat igényel, ami nem olcsó, ezért azt nem minden felbukkanó új törzsön végzik el” – árulta el Rusvai doktor. Majd így folytatta: „Minden vírusvariáns esetén jelentési kötelezettsége van a szakembereknek, ezért, ahol megjelenik, ott a tudósoknak fokozott figyelemmel kell kísérniük a működését, így például azt, hogy vajon hány fertőzést okoz. Az Egyesült Királyságban felbukkant XE variáns idén már legalább a nyolcadik változat és a kutatók az 'érdeklődésre számot tartó' kategóriába sorolták. Ez azt jelenti, hogy egyelőre nem kell tartanunk tőle. Ennél veszélyesebb variáns volt az omikron, amely viszont az 'aggodalomra okot adó' kategóriába került. Idén azonban ilyen mutáció egyelőre nem alakult még ki.”