kulcsár edina
Környezetbarát és még olcsóbb is.
Arról sokat hallunk, hogy világunk fuldoklik a műanyagban, de arról kevesebbet, hogy ugyanez a helyzet a betonnal is. Mára a víz után a beton a leggyakoribb anyag a bolygón. A globális építőipar több mint 15 ezer kádnyi betont termel alig néhány másodperc alatt. A cementgyárak ontják magukból a szén-dioxidot, és a káros hatások következményei beláthatatlanok. De a beton maga sem túl környezetbarát.
Amikor kiássuk a földet és beletesszük a betont, azzal máris hatalmas károkat okozunk. A betonban olyan szervetlen anyagok vannak, mint a cement, ami a föld mikrobiológiájának nem tesz jót. Ezt úgy kell elképzelni, mintha a szervezetünkbe folyamatosan mesterséges anyagokat pumpálnánk, ami előbb-utóbb kárt okoz a testünknek
– vont párhuzamot a Ripost által megkérdezett szakember. Kajári Zoltán szerint ugyanakkor van megoldás a beton kiváltására: sok esetben a talajcsavarok helyettesíthetik azt. A már Magyarországon is megjelent anyagnak kiváló a teherbírása, ráadásul sokkal kisebb időráfordítással és felfordulással telepíthető. És ami a hab a tortán, hogy jóval olcsóbb is.
A talajcsavarokat gyorsan lehet telepíteni, és a munkálatok teljesen tisztán végezhetők. Nem kell egy parkosított, rendezett területre munkagépekkel és más nagy berendezésekkel felvonulni, telepítés után pedig néhány órával már építeni is lehet rájuk. Ha pedig esetleg át kell helyezni őket, az is gyorsan megoldható, a talajcsavarok ugyanis ki- és visszacsavarhatók.
Az otthonfelújítási és otthonteremtési támogatás miatt az építőipar húzóágazat lett, de folyamatos problémát jelent a szakemberek hiánya. Ezen is segíthet, ha valaki alternatív eszközöket használ. És az sem utolsó szempont, hogy a kisebb talajcsavarok házilagosan is telepíthetők, vagyis, ha példának okáért csak egy kerítést kell felállítani, nem kell még munkásokat is megfizetni.
Valóban nagyon nagy az ágazatban a munkaerőhiány. Bármilyen, építkezéssel kapcsolatos feladatra hónapokkal, de előfordul, hogy egy évvel előre kell egyeztetni
– mutatott rá másik megkérdezett szakértőnk, Szeles Péter.
A talajcsavarokkal az alapozási munkálatok egy napra rövidülnek. Vagyis több legyet üthetsz egy csapásra: nemcsak spórolsz vele, hanem gyorsabban haladsz, mi több, környezettudatosabban tudsz építkezni.