tóth gabi
Két év után ismét összeállítják a csaknem fél kilométer hosszú szerelvényt.
Tamási Áron nevével és portréjával, valamint szülőfalujának, Farkaslakának a látképével felmatricázott MÁV-mozdony húzza majd a június 3-án induló zarándokvonatot, ami magyarokat visz a csíksomlyói búcsúra. A Ripost7 cikke.
A csaknem fél kilométer hosszú szerelvény, amely Össznemzeti Zarándokvonat néven a budapesti Keleti pályaudvaron egyesíti a Dunántúlról érkező Csíksomlyó expresszt és a fővárosból induló Székely gyorsot, hogy együtt haladjanak tovább Erdély szíve felé június 3-án pénteken. A vonat pünkösdhétfőn, június 6-án érkezik vissza Budapestre.
Csaknem másfél ezren vágnak neki a Kárpáteurópa Utazási Iroda által szervezett dicsőséges útnak, aminek mindig különleges hangulata van. Idén menet közben végig népzenészek játsszák majd annak a tájnak a zenéjét, ahol a vonat éppen áthalad. Az elmúlt évek tapasztalatai alapján Erdély magyarlakta településein ezrek köszöntik majd a zarándokokat, akiket székely családoknál szállásolnak el.
„Szimbolikus hely a Keleti pályaudvar. Az elmúlt egy hónap alatt a magyar vasúttársaság 200 ezer ukrajnai menekültet szállított már ide” – mondta Kormányos László, a MÁV-Start vezérigazgató-helyettese. Potápi Árpád János hozzátette: az elmúlt évtizedben a kormány meg tudta erősíteni a nemzeti összetartozás érzését a Kárpát-medencében.
Nemcsak oktatási, kulturális és gazdasági értelemben egységes a magyar nemzet, hanem ünnepeiben is. Ilyen ünnep a csíksomlyói búcsú és a nemzeti összetartozás napja is, amelyek idén június 4-én éppen egy napra esnek
− hívta fel a figyelmet az államtitkár.
Ráadásul idén van a Tamási Áron-emlékév is az író születésének 125. évfordulóján. Tamási Áron a teljes magyar irodalom egyik legnagyobb és legolvasottabb alkotója.
A négynapos program csúcspontja természetesen a Csíksomlyói Mária-ünnep, a pünkösdi búcsú, illetve a zarándoklat a történelmi Magyarország ezeréves határára, Gyimesbükkre.
„Késtetek 64 évet!” – Az évszázadok óta megtartott, ám a kommunista Romániában majdhogynem tiltott csíksomlyói búcsú a román diktátor, Ceausescu bukása után az erdélyi magyarok és székelyek mellett az anyaországi magyarok és a világ magyarságának ökumenikus találkozójává vált, ahová évről évre százezrek zarándokolnak el. A Mária-ünnepre gyalog, szekéren, lóháton, autóval, busszal érkeztek azelőtt a hívők. A vonat sokáig hiányzott a közlekedési eszközök közül, holott ennek kapacitása a legnagyobb. 2008 pünkösdjén a szent koronás címerrel díszített kultikus Nohab mozdony vezetésével indult Magyarországról az első zarándokvonat, a Székely Gyors. 1944 óta ez volt az első magyar személyvonat, amely eljutott az ezeréves határra. Ezért mondták akkor az ottani székelyek: „késtetek 64 évet!”