kulcsár edina
Elképesztő, mi derült ki!
Az megvan, hogy Petőfi Sándor fent van a TikTokon és hamarosan saját Instagram-oldalt kap? A forradalmár költő születésének 200. évfordulója tiszteletére az Országgyűlés Petőfi Sándor-emlékévvé nyilvánította a 2022-es és 2023-as esztendőt, ami elképesztő programokat kínál. Lesz rokontalálkozó, „életre keltett” költő és 3D-s kiállítás is.
Az egyik legizgalmasabb programnak ígérkezik, hogy Szabadszálláson összegyűlik Petőfi Sándor rokonsága. Eddig összesen két ilyen találkozót tartottak, egyet Kecskeméten, egyet pedig Kiskunfélegyházán, ahova közel-távolról majdnem százan érkeztek. Idén július 17-én rekordot akarnak dönteni, nemcsak a meghívottak számában, hanem abban is, hogy több 90 éven felüli rokon is jelen lehet a rendezvényen, köztük Andrásfalvy Bertalan egykori művelődési és közoktatási miniszter és Hankiss János irodalomtörténész.
Sándornak egyenesági leszármazottja nincs, viszont az anyai és apai ági rokonok közül még mintegy kétszázan élnek. Egy-egy híradás után pedig újabbak és újabbak jelentkeznek, előkerült például egy házasságszédelgő Petrovics is
− árulta el a Ripost-nak a rendezvény ötletadója, Borzák Tibor, aki 25 éves családfakutatás eredményeként írta meg Rokonom, Petőfi című könyvét a kiterjedt családról. Azt is elmondta, hogy az idei találkozó időpontja véletlenül egybeesik azzal a nappal, amikor 33 éve a szibériai Barguzinban megtalálták a költő maradványait.
Mivel Petőfi családja több mint két évtizedig élt Szabadszálláson, ez a település különösen sok szálon kötődik hozzájuk, még Petőfi-relikviát is őriznek itt. A Petőfi-kultusz ápolását erősíti majd egy online információs és tudásközpont létrehozása is. Az emlékhelyek és a látnivalók virtuális megjelenítése QR-kód segítségével történik, hiszen hiába a 200 év, a kulturális élményeket a 21. századra kellett szabni.
A különleges időutazást azzal is egyedivé teszik, hogy életre keltik Petőfit. Bánföldi Szilárdot, a nyárlőrinci születésű színművészt kérték fel, hogy hajdani kollégáját megszemélyesítve hozza közelebb Petőfi szellemi hagyatékát. Úgy láthatjuk majd, ahogy eddig soha: valódi emberként. Kiderül egyebek között az is, hogy imádta a túróscsuszát és szívesen reggelizett gulyáslevest.
Petőfi szülőhelyén, Bács-Kiskun megyében pedig kiemelt figyelmet kapnak a jubileumi események és fejlesztések. Rendhagyó irodalmi estekkel és emléktúrákkal is várják az érdeklődőket. A bicentenáriumi rendezvények kiterjednek az ország határain túlra is, ahol a költő rövid élete során megfordult vagy intézmény viseli a nevét.
A szervezők célja, hogy a Petőfi-kultusz szellemét, illetve a Petőfi Emlékévek aktualitását kihasználva olyan projektet valósítsanak meg, amely közösséget épít és erősíti a helyiek kötődését szülőföldjükhöz. De a cél a Petőfi-brand létrehozása, a magyar hős karakterének kialakítása, a magyar összetartozás erősítése.