kulcsár edina
Egyik rosszabb, mint a másik.
Veszélyes Covid-szövődményekre hívja fel a figyelmet dr. Mangó Gabriella: hónapokkal a betegség után is kialakulhat vérrögösödés, ami infarktust, tüdőembóliát és trombózist okozhat.
„A Covidnak az emberi szervezetre való hatása nem szűnik meg a betegségből való felgyógyulás tíz-tizenkét napja után. Azt követően is oda kell figyelnünk annak hosszútávú negatív hatására. Ilyenek például a long-covid, post-covid tünetek, azaz a vérnyomásingadozás, alvászavar, agyi köd, pánikbetegség, szívritmuszavar, más szagok, ízek érzése, vagy teljes szaglás, ízlelés vesztés, hajhullás, hasi panaszok. Sorolhatnám azt a szerteágazó és rengeteg féle érzetet, panaszt, amelyről beszámoltak a betegeim és ezek a panaszok lehetnek olyan intenzitásúak is, amelyek a hétköznapi életet lehetetlenné teszik” – kezdi a gyöngyösi háziorvos.
„Azt tudtuk, hogy a Covid alatt fokozott a trombózis, stroke, embólia kockázata és ezek a veszélyek hónapokig, akár fél évig is eltartanak. Azt viszont nem, hogy Covid után még 2-3 hónapig több az infarktus, tüdőembólia előfordulási esélye, fél évig pedig a trombózis megjelenésének a kockázata fokozott” – figyelmeztet Mangó doktornő.
A szakember szerint minden apró jelet komolyan kell venni és azonnal orvoshoz kell fordulni, ha az alábbi panaszokat észleljük:
– mellkasi nyomó panasz,
– hirtelen köhögés, oldalszúrás jelentkezik,
– nehézlégzés, verejtékezés,
– valamelyik oldalunk nehezebb vagy beszédzavar, látótér-kiesés jelentkezik,
– feszít vagy megduzzad egyik, vagy mindkét alszárunk, karunk.
„Akinek ilyen panasza van, legyen az otthonában aszpirin 100. Ha nem érzékeny rá, nem állapotos, akkor vegyen be belőle azonnal egy vagy két tablettát gyomorvédővel és haladéktalanul hívjon mentőt!” – hangsúlyozza a háziorvos.
Mangó doktornő szavaira érdemes odafigyelni, ugyanakkor fontos, hogy mindenki a saját háziorvosával konzultáljon, hiszen ő ismeri a betegei egészségügyi előéletét, szedett gyógyszereit, esetleg gyógyszerérzékenységét.