tóth gabi
Ne vegyük félvállról a koronavírus hosszútávú hatásait!
Miközben sokan már csak legyintenek a koronavírus hallatán, mondván: egyre kevesebb a beteg és egyre elviselhetőbbek a tünetek, a magyar virológus, Kemenesi Gábor legfrissebb Facebook-bejegyzésében az utóbbi időben kevésbé hangsúlyos Covid19 hosszútávú hatásairól is ír. Utóbbiak pedig egészen aggasztóak...
„A Long-COVID hatásait évekbe telik megérteni és feltárni, ám komoly felkiáltójelként szolgálhatnak az elmúlt hónapok publikációi is. Csak néhány szemelvény:
A vírus diabetogén, azaz a cukorbetegség bizonyos formáját idézheti elő a betegségen átesettek egy részében.
Egy friss tanulmány szerint a fertőzésen átesettek körében magasabb volt a kettes típusú cukorbetegség megjelenése, ráadásul a kialakulás gyakorisága magasabb a betegség súlyosságának növekedésével. Mindezt egy éves távlatban vizsgálták.” – írja Kemenesi Gábor a Long-Covidról. Majd így folytatja:
A keringési rendszerre gyakorolt hatásáról is számos adatot ismerünk, ám a hosszútávú jelenségek csupán most kezdenek mérhetővé válni. A COVID-19 megbetegedésen átesettek körében a stroke megjelenése 52%-kal nőtt, a szívroham gyakorisága pedig 72%-kal. A tanulmány leginkább aggasztó része, hogy mindezt 65 év alatti, krónikus megbetegedéssel nem rendelkező egyének körében vizsgálták és állapították meg.
Mindezek tudatában mit tehetünk megelőzésképpen? – merül fel a kérdés. A szakember a következő megnyugtató válasszal érkezik:
„A COVID-19 hosszútávú hatásaira egyre több adat érkezik, nem lehet elégszer elmondani, hogy nem érdemes a vírusfertőzésnek megfelelő vakcináltsági állapot nélkül nekifutni. Akik felvették a jelen helyzetben leghatékonyabbnak számító három dózist és a járvány alakulásával párhuzamosan tudatosan viselkednek, mindent megtettek.”