tóth gabi
A virológus a napi koronavírusos esetek alapján kalkulált. Számításait megosztotta a Riposttal.
Az omikron májusra megfertőzi a lakosság 90 százalékát és kialakít egy széles körű immunitást úgy, hogy közben kevés beteget és kevés halottat hagy maga után – osztotta meg véleményét Rusvai Miklós a Ripost munkatársával. A virológus részletesen is kifejtette az elméletét és azt, mit is jelentenek ezek az adatok.
„Tízből kilencen túl lesznek az omikron-fertőzésen tavasz végére. Ezt a napi igazolt fertőzöttek számából szűröm le, ami kedden kilencezer körül volt, de az elmúlt napokban húszezer feletti eredményekről is kaptunk hírt. Miközben a pozitív tesztek aránya még mindig jóval 30 százalék felett van, és emlékszünk olyan időszakra a közelmúltban, amikor az elvégzett tesztek fele pozitív volt! Ez azt jelenti, hogy minimum tízzel meg lehet szorozni a napi fertőzöttek számát, ugyanis sokan vannak, akik nem is teszteltetik magukat, ha légzőszervi tüneteket tapasztalnak. És ha ezeket az adatokat vesszük, hogy 20 ezer az igazolt fertőzött és megszorozzuk tízzel, akkor azon a napon nagyjából 150-200 ezer új fertőzött volt. Tehát, ha a lakosság számát vesszük, és figyelemmel vagyunk arra is, hogy eddig hányan estek át akár kétszer is a fertőzésen, akkor kijön, hogy nagyjából májusra az emberek 90 százaléka meg kell hogy fertőződjön. Így szerintem ez egy reális számítás” – érvel Rusvai Miklós.
S hogy mit hoz még a tavasz? A virológus véleménye szerint májusig nagyon kevés lesz a súlyos beteg és a halottak száma sem éri el a korábbi becslések szintjét.
„Úgy gondoltam, hogy az ötödik hullámban is felmegy a napi Covid-halálesetek száma 150 környékére, ezzel szemben a legmagasabb napi érték 120 volt és az ötnapos csúszóátlag soha nem haladta meg a százat, legfeljebb annak környékén állt. Tulajdonképpen a kórházban ápolt betegek jelentős része sem a Covid miatt került kórházba, hanem egyéb egészségügyi problémák miatt, például combnyaktöréssel vagy szívinfarktus miatt, és csak a betegfelvétel során derült ki róluk, hogy Covid-fertőzöttek. Ezért amikor a kórházi Covid-ápoltak számát látjuk, jusson ez eszünkbe!” – tanácsolja a virológus.
A professzor szerint az omikron egy enyhe megbetegítő képességű vírus, ugyanakkor immunizálja a lakosságot.
„Arra számítok, hogy egyre alacsonyabb esetszámmal, de májusig kitart majd a vírus, itt marad velünk. A lakosság és a média is egyre kevésbé foglalkozik vele, ám ami fontos, hogy az egészségügyben sem fog gondot okozni. Látható az is, hogy az európai országok túlnyomó többsége is lazít. Várható, hogy a még érvényben levő korlátozó intézkedéseket is feloldják majd Európában, nyilván nálunk is ez történik majd” – magyarázza a szakember.
Rusvai doktor ugyanakkor arra is felhívja a figyelmet, hogy akik már oltva voltak, azoknak egy újabb immunlökést és egy újabb fajta immunitást ad az omikron-fertőzés.
„Aki oltást kapott, de nem esett át a fertőzésen, annak nincs még nyálkahártya-, csak antitestes és sejtes immunitása. A nyálkahártya-immunitást csak a fertőzés átvészelése adja meg, és ezt pluszban kapják az oltottak. Az oltatlanok viszont, még ha kevésbé kórokozóképes is a vírus, komolyabb tünetekre számíthatnak! Sajnos elképzelhető, hogy akár lélegeztetőgépre is kerülhetnek!” – figyelmeztet a virológus.