tóth gabi
Miért adják el és semmisítik meg sorra a több évszázados, kultikus helyeket Budapesten? Így járt Óbudán a több száz éves Bivalyos csárda, romhalmazzá vált a legendás zugligeti Disznófő Fogadó, és szomszédságában ez a veszély fenyegeti a híres Haggenmacher-villát is, ahol még Kossuth Lajos is bujdokolt…
A recept ugyanaz: a baloldali városvezetők önkényesen döntenek, aztán hiába tiltakozik mindenki – helyiek, civil értékőrzők és politikusok -, gyorsan eladják a több száz éves múltú épületeket, Budapest történelmi örökségének helyszíneit.
Azok pusztulnak egy darabig, majd jöhet a bulldózer, és a történelmi helyből ingatlanberuházás lesz…
Így dózerolták le a Bivalyos csárdát, Csillaghegy legendás vendéglőjét. Az ingatlan értékesítéséről a járványidőszak alatt Óbuda DK-s polgármestere, Kiss László egyszemélyben döntött, a telekre és az épület megvételére egyetlen pályázó volt, aki a piaci árnál jóval alacsonyabban jutott az ingatlanhoz.
A Római part közelében 5 éve üresen álló kultikus csárdát az új tulajdonosa már le is bontotta, a Metropol értesülései szerint többlakásos társasház épül majd a történelmi épület helyén. Az óbudai önkormányzat a piaci ár nagyjából feléért adta el a történelmi csárdát, illetve annak telkét.
A baloldali városvezetők újabb áldozata lehet egy zugligeti kultikus villaépület, a Haggenmacher-villa. A Főváros Tulajdonosi Bizottsága novemberben döntött az értékesítésről, és hipp-hopp, egy hónap alatt már új tulajdonba került a ház és az erdő is.
Az eladás ellen petíció aláírásával tiltakoznak a budapestiek. Az állam elővásárlási jogával talán még megmentheti az épületet, ahol Kossuth Lajos is bujdokolt.
A Haggenmacher-villa új tulajdonosának nincs jó híre, miután ismert, hogy a szomszédos, szintén legendás Disznófő Fogadót is ő vette meg. Azóta viszont egy kapavágás nem történt az ingatlanon, ami már rommezőre emlékeztet: így pusztul az az épület is, ahol egykor vendég volt Vörösmarty Mihály, Wesselényi Miklós, “a nemzet csalogánya”, Blaha Lujza, de az itt lévő forrás miatt Erzsébet királyné, vagyis Sissy is...
A Bivalyos csárda már Petőfiék idejében is kedvelt hely volt
Az utcafrontról látható „főépület”, amely étteremként funkcionált 2011-ig, „csupán” körülbelül 110 éve épült, az étterem belső része több mint 220 éves volt. Csillaghegy egyik legismertebb ivója már a 19. században, Petőfiék idejében is kedvelt hely volt. Korábban a Dunán keresztül itt hajtották át a bivalyokat, ezért is lett Bivalyos Csárda a neve, ahol megpihentek a hajtók. A csárda egykor híres étterem volt, a két háború között viszont már kevésbé „elit” közönség látogatta olyannyira, hogy még egy késelésről is tudósított az akkori Esti Újság. A szocializmusban „munkásmenza” lett, a rendszerváltás után pedig filmet is forgattak a Bivalyos vendéglőben: az 1991-es „Pénzt, de sokat” című filmben a nemrég elhunyt Oszter Sándor is játszott.A Haggenmacher-villa: ahol Kossuthot letartóztatták…
A zugligeti épület elődje és parkja történelmi fontosságú. Ezen a területen állt az egykori Istenszeme fogadó, amely az 1760-as években épült és gyakori vendége volt Kossuth Lajos is. Itt bujkált, majd 1837-ben itt is tartóztatták le mint ellenzéki újságírót, tiltott cikkek szerkesztése és terjesztése miatt. A fogadó helyén épült a Haggenmacher-villa, amely a 20. század közepétől a főváros tulajdonában állt, aktív közösségi életnek helyet adva, volt itt gyermekotthon is.