Létrehozva: 2022.02.07.
Módosítva: 2022.02.12.

Először érkeznek meg az emelt minimálbérek a munkavállalók számláira

Ezekben a napokban kapják kézhez a dolgozók az idei első bérüket. A béremelés közvetlenül több mint egymillió magyar munkavállalót érint.

Szerző Ripost

Ezekben a napokban kapják kézhez a dolgozók az idei első bérüket. Több mint egymillió munkavállalóhoz először érkezik meg a januártól jelentősen emelt minimálbér és szakmunkás minimálbér is – hívta fel a figyelmet hétfői közleményében az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM).

A kormány azt szeretné, hogy a dolgozók is minél nagyobb mértékben részesüljenek a gazdasági növekedés eredményeiből. Idén januártól így közel ötödével, 200 ezer forintra nőtt a minimálbér, és már 260 ezer forint a szakmunkás bérminimum. A kötelező legkisebb keresetek a 2009-es szintjükhöz képest gyakorlatilag háromszor nagyobbak 2022-ben. Januártól magasabb a minimálbér, mint a Gyurcsány-Bajnai korszakban az átlagbér volt – sorolták.

A béremelés közvetlenül több mint egymillió magyar munkavállalót érint: tavaly minimálbérért mintegy 250 ezren, szakmunkás bérminimumért hozzávetőleg 750 ezren dolgoztak Magyarországon. A bérminimumokkal együtt a magasabb bérkategóriákban is nőnek a fizetések. A reálkeresetek közel kilenc éve töretlenül emelkednek hazánkban, az utóbbi időszakban még a járványhelyzet ellenére is. Egyre jobban megéri tehát dolgozni: a magyar munkavállalók az elmúlt években átlagosan egy-egy havi keresettel többet vihettek haza.

A kormány a kezdetektől világossá tette, hogy a minimálbér emelése nem veszélyeztetheti a hazai kis- és középvállalkozások működőképességét. A magasabb fizetések kigazdálkodásában a kormány a munkát terhelő adók éves szinten 750 milliárd forint összértékű csökkentésével támogatja a magyar cégeket.

Bodó Sándor foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkár elmondta: „a munkaalapú gazdaság és társadalom kiépítésében elért eredmények válságállónak bizonyultak. Ma már többen dolgoznak Magyarországon, mint a rendszerváltás óta bármikor, 2010-hez képest harmadára csökkent a munkanélküliek aránya. A foglalkoztatás bővülése mellett a magasabb bérek is javítják a magyar családok életminőségét. A minimálbérért dolgozók az emelések nyomán éves szinten 260 ezer forinttal többet vihetnek haza. A garantált bérminimumon foglalkoztatottak nettó keresete az egész esztendőre vetítve 327 ezer forinttal nő”.

Az államtitkár hozzátette: „további könnyebbséget jelent a megélhetésben a családi adókedvezmény és idén januártól a fiatalok szja-mentessége is. Egy háromgyermekes szülő évi 391 ezer forinttal többel gazdálkodhat, ha minimálbért, és 492 ezer forinttal többel, ha szakmunkás bérminimumot kap. Egy 25 év alatti munkavállaló a kötelező legkisebb keresetekből az emelésnek és az adómentességnek köszönhetően 620-795 ezer forinttal költhet többet saját céljaira. A dolgozó szülők februárban családi adóvisszatérítést is kapnak”.

A 25 év alatti fiataloknak nem kell személyi jövedelemadót fizetniük - emelte ki a családokért felelős parlamenti államtitkár a közösségi oldalán közzétett szombati videóüzenetében.

Zsigó Róbert azt mondta: akár több tízezer forinttal magasabb fizetést kaphatnak azok, akik dolgoznak. Ők nagyjából 280 ezren vannak - tette hozzá.

Tájékoztatása szerint egy heti 40 órában munkát vállaló 25 év alatti fiatal havi jövedelme akár 65 ezer forinttal is növekedhet, így éves szinten akár 780 ezer forinttal is több pénzt kaphat.

Az adómentesség az átlagfizetés szintjéig 22 százalékos béremelést jelent, és összességében akár egymillió fiatalt is érinthet - mutatott rá. Felhívta a figyelmet arra, hogy az adómentesség annak a hónapnak a végéig jár, amikor a fiatal betölti a 25 éves kort.

A fiatalok személyi jövedelemadó-mentességével a kormány szeretne nekik segíteni az önálló életkezdésben, a lakhatásban, vagy bármi másban, amire a plusz pénzt költeni szeretnék - jelentette ki Zsigó Róbert.

Jelezte: a baloldal - ahogy a többi adócsökkentést, a rezsicsökkentést, a 13. havi nyugdíjat és a minimálbér-emelést - ezt az intézkedést sem támogatta.

Lehet, hogy ezen a fiatalok meglepődnek, de az idősebbek nem igazán - mondta.

A Gyurcsány-korszakban, amikor minden harmadik fiatal munkanélküli volt, és esélyük sem volt az otthonteremtésre vagy a magasabb fizetésre, a baloldal azt üzente nekik, hogy "el lehet innen menni" - közölte. Zsigó Róbert azonban megjegyezte: Magyarországnak a fiatalok támogatásában is "előre kell mennie, nem hátra".

Február első napjaiban érkezik az idei első emelt bér az egészségügyi dolgozóknak; az átfogó béremelési programok keretében az ápolók bére újabb 21 százalékkal, az orvosoké pedig átlagosan 28,5 százalékkal emelkedett - közölte az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi) pénteken az MTI-vel.

 

 

A közlemény szerint a béremelés 85 ezer szakdolgozót és több mint 18 ezer orvost érint, és a kormány emellett a háziorvosi és fogorvosi praxisokban dolgozók béremelését is támogatja.

    A nemzeti kormány kiemelten kezeli és biztosítja az egészségügyben dolgozók erkölcsi és anyagi megbecsülését, a legnagyobb béremelés az egészségügyben zajlik - írták Kásler Miklóst, az emberi erőforrások miniszterét idézve.

    Kiemelték: a kormány 2010 óta több ütemben emelte az ápolók és az orvosok bérét, az idei egészségügyi béremelésekre 257 milliárd forintot fordít.

    Az ápolók bére az elmúlt években több ütemben emelkedett, amelynek köszönhetően átlagosan több mint a háromszorosát keresik annak, mint a 2010-es kormányváltás előtt - emlékeztettek.

    Tudatták: idén februárban több mint 85 ezer olyan egészségügyi szakdolgozó kapja kézhez emelt bérét, aki állami, önkormányzati, egyházi fenntartású járóbeteg- vagy fekvőbeteg-ellátásban, illetve alapellátásban dolgozik, például rendelőintézetben, kórházban, védőnői szolgálatnál, az Országos Vérellátó Szolgálatnál vagy az Országos Mentőszolgálatnál.

    Az Emmi kifejtette, 2010-ben egy 4-6 éves jogviszonnyal rendelkező, OKJ-s végzettségű ápoló átlagkeresete nem érte el a 160 ezer forintot, 2022-ben ez bruttó 517 ezer forint. Egy 19-21 éves jogviszonnyal rendelkező, OKJ-végzettségű ápoló átlagkeresete 2010-ben alig volt több mint 170 ezer forint, 2022-ben viszont már bruttó 575 ezer forint.

    Egy 4-6 éves jogviszonnyal rendelkező, felsőfokú végzettségű - F2 fizetési fokozatba besorolt - diplomás ápoló átlagkeresete 2010-ben kevesebb volt, mint 200 ezer forint, míg 2022-ben bruttó 649 ezer forint. Egy 19-21 éves jogviszonnyal rendelkező, felsőfokú végzettségű - F7 fizetési fokozatba besorolt - diplomás ápoló átlagkeresete 2010-ben alig volt több mint 220 ezer forint, 2022-ben viszont az átlagkeresete bruttó 690 ezer forint - ismertették.

    Hozzátették, hogy az ápolói pályára készülő fiatalokat havi 40 ezer forintos ápolói ösztöndíjjal támogatják, és az ápolók lakhatási körülményeit is javítják: országszerte megújítják a nővérszállókat és újakat építenek.

    Beszámoltak arról is, hogy az orvosi béremelési program is folytatódik: a szakorvosok az ötszörösét vagy akár a kilencszeresét kapják alapbérként annak, mint amennyit a 2010-es kormányváltás előtt.

    Amíg 2010-ben egy kezdő orvos bruttó alapbére 129 500 forint volt, addig 2022. januártól ez bruttó 619 ezer forintra nőtt. Egy 20 éves jogviszonnyal rendelkező orvos bruttó alapbére 2010-ben 165 800 forint volt, 2022 januárjától viszont már 1 millió 342 ezer forint - tudatták.

    Hozzáfűzték: az orvosi béremelés 2023-ban is folytatódik, az orvosi pályát választó fiatalokat pedig a kormány jelentős ösztöndíjakkal támogatja.

    Kitértek arra is, hogy idén január 1-jétől jelentősen emelkedik a háziorvosi és fogorvosi praxisokban elérhető orvosi bértámogatás összege is: az emelkedés mértéke a praxisközösségek kategóriáiban 2020-hoz képest meghaladja a 40 százalékot, amely a bért terhelő közterheket is tartalmazza.

    Az egészségügyi béremelés kiterjedt a háziorvosokra is.  A finanszírozási rendeletben szereplő orvosi bértámogatás teljes összege akkor illeti meg az érintett háziorvosi és fogorvosi szolgáltatókat, ha az orvost heti 40 órában foglalkoztatják, és a növekedés mértéke attól is függ, hogy a doktor szorosabb vagy lazább praxisközösséget vállal - írták.

    2022. január elsejétől a háziorvosi és fogorvosi praxisokban a szakdolgozók bére is emelkedik. A szakdolgozók bérfejlesztésben részesülnek, és az ehhez szükséges fedezettel a praxisok finanszírozása is emelkedik - olvasható a közleményben.

 

 

 

Szerző Ripost

Ez is érdekelhet

origo.hu

Ördög Nóra hatalmas bejelentést tett - kép

vg.hu

Itt a korainál is koraibb cseresznye, valamin azonban hanyatt esnek a vásárlók

ripost.hu

„Isten veled” - súlyos döntést hozott a Házasság első látásra szerelmespárja

hirtv.hu

Deutsch Tamás figyelmeztet Magyar Péter kapcsán + videó

origo.hu

Ezt még nem láthattad tőle! Till Attila többször elsírta magát

mindmegette.hu

Kivonul a Spar az országból? Itt a cég magyar elnökének válasza

she.life.hu

A hajszolt életvitel nem lehet kifogás, vedd komolyan a vashiányt (hirdetés)

videa.hu

Alu paratha, a burgonyával töltött boldogságlepény -receptvideó ( hirdetés)

origo.hu

A világ legjobb csapata újra Budapesten (hirdetés)

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek

INSIDER

Karácsony lebuktatta magát: olyan interjút adott, hogy rengetegen fordítanak neki hátat

INSIDER

Összement a tejföl, a túró és a mosogatógép kapszula is kevesebb lett! Mutatjuk a konkrét termékeket

INSIDER

Mutatjuk a gyermekvédelmi törvénycsomag pontjait, komoly szigorítások léphetnek életbe

INSIDER

Követői tették helyre a hazugsággal kampányoló Magyar Pétert

INSIDER

Megszületett az ítélet a pécsi Fekete Angyal ügyében

INSIDER

Menczer Tamás: Minden erőnkkel és eszközünkkel védjük a magyar családokat

INSIDER

Rétvári Bence: A pedofiloknak nincs kegyelem

INSIDER

Folytatódik a felmelegedés vagy újra be kell gyújtani? - Ekkor ér véget a fűtési szezon