tóth gabi
A szakember érdekes dolgokról beszélt a Ripostnak.
Ha valaki elkapta a koronavírus egy adott mutációját, újra megfertőződhet vele? Erről kérdezte a Ripost Rusvai Miklós virológust, aki elmondta: nagyon kevés az esély rá, hogy ugyanazt a mutációt valaki kétszer kapja el.
„Kicsi az esély rá, hogy ha valaki újrafertőződik, ugyanazt a mutációt kapja el. Például kevés esély van rá, hogy valaki alfa után három hónapon belül alfával fertőződjön, de persze ez sem zárható ki teljesen” – mondta a szakember, majd folytatta:
„Nincs olyan mutáció, ami fél évnél tovább lett volna velünk: ha valaki Magyarországon tavasszal megkapta az alfát, az már ősszel nem tudott volna alfával fertőződni, mert olyan gyorsan kiszorította a delta. Most az omikron olyan gyorsan váltja fel a deltát, hogy aki novemberben megfertőződött a deltával, annak esélye sincs arra, hogy újra a deltával fertőződjön meg, mivel az omikron lassan teljesen kiszorítja” – tette hozzá Rusvai.
Az újrafertőződés
„Körülbelül három hónap az újrafertőződés lehetőségének alsó időintervalluma” – magyarázta Rusvai Miklós, kiemelve: a legtöbb esetben az ilyen gyorsan bekövetkező újrafertőződések enyhébbek, mint az előzők, sőt, sokszor tünetmentesen zajlanak. Rusvai Miklós elmondta, nem valószínű, hogy két-három héten belül újra megbetegszik az ember. Ilyen esetekben inkább arra kell gondolni, hogy nem tűnt el teljesen a koronavírus a beteg szervezetéből, vagy valami más okozza a betegségét.