kulcsár edina
Jelentősen megnőtt a járványidőszakban a kutyatartók száma Magyarországon. A kutyatartók pedig egyre nagyobb társadalomformáló erővel bírnak.
2021 nyarára minden második magyar háztartás kutyatartó lett, a kutyák száma jócskán meghaladhatja a 3 milliót Magyarországon – áll abban a friss tudományos publikációban, amely egy kutyatartást vizsgáló 2021-es országos reprezentatív felmérés eredményeit ismerteti az Állatorvostudományi Egyetem kutatóinak tollából.
Mostanáig nem állt rendelkezésre arra vonatkozó releváns adat Magyarországon, hogyan módosultak a magyar kutyatartási szokások a COVID-19 járvány időszakában.
A publikációból kiderül: legutóbb a COVID-járvány előtt, 2018-ban készült országos reprezentatív kutatás a magyar kutyatartó háztartások számát és szokásait illetően, ekkor a magyar kutyatartó háztartások arányát 36%-ra mérték: ez utóbbi szám az új felmérés alapján 2021-re 50,4%-ra emelkedett.
A tanulmány szerzői (Vetter Szilvia és Vizi Veronika – Állatorvostudományi Egyetem Állatvédelmi Jogi, Elemző- és Módszertani Központ; valamint Ózsvári László – Állatorvostudományi Egyetem, Törvényszéki Állatorvostani és Gazdaságtudományi Tanszék) kvantitatív vizsgálat alapján, reprezentatív mintán mutatják be a kutyatartási szokások alakulását 2021 nyarán Magyarországon, rámutatva többek között a kutyatartó háztartások jelentősen megnövekedett arányára, a kutyatartók demográfiai jellemzőinek változásaira, a kutyaválasztás és a kutyatartás aktuális szempontjaira.
A kutatás többek között a következő eredményeket hozta:
Az állatok nagy száma azt is jelzi, hogy növekvő szükség van állatokkal foglalkozó, megfelelően képzett szakemberekre, pl. állatorvosokra, valamint kutyatartást segítő árucikkekre és kutyabarát szolgáltatásokra is.
A kutatás az Agrárminisztérium és a NÉBIH „Gazdijogsi” programjának keretei között készült.