tóth gabi
Egyre több gyerek marad ki az iskolákból és óvodákból. A legtöbben náthás tünetektől szenvednek. Dr. Mangó Gabriella elárulta a Ripostnak, szerinte mi állhat a háttérben.
Egyre több szülő aggódik: tömegesen betegednek meg az iskolás és óvodás gyerekek Magyarországon. Egy gyömrői óvodában például egy 26 fős csoportból a gyerekek alig fele jár csak be. A szülők legtöbbször náthának tulajdonítják a betegséget, ezért otthon tartják a gyerekeket. Dr. Mangó Gabriella viszont más véleményen van erről.
„Úgy gondolom, hogy a maszkviseléésnek köszönhetően most Magyarországon nincs influenzajárvány. Tipikus influenzás tünetek nincsenek vagy csak elenyésző számban. Inkább azt mondanám, hogy influenzaszerű tünetekkel rendelkező PCR-pozitív betegek vannak. Ebből pedig arra következtetek, hogy a koronavírus új fajtája, az omikron fertőzte meg a gyerekeket”.
Mint dr. Mangó Gabriella utalt rá, praxisában egyre nő az omikronnal fertőzött felnőtt betegek száma.
„A legtöbb családban van gyermek is, aki tünetmentesen vagy enyhe tünetekkel megússza a betegséget, de vírushordozó. És sok esetben a szülők nem is gondolják, hogy a gyermeküket is megfertőzte az omikron” – mondja a gyöngyösi háziorvos.
„Amennyiben a gyereknek fejfájása van, és bár lázmentes, de izomfájdalmakra is panaszkodik, akkor gyanakodhatunk az omikronra! Ennek a mutációnak a lappangási ideje a vuhani koronavírushoz képest 3-5 napra csökkent, de akár 10 napig is elhúzódhat. Fertőzőképességét a kanyaróhoz is hasonlítják, mivel terjedőképessége vetekszik azzal. Éppen ezért gondolom azt, hogy a mostani tömeges, de enyhe tünetekkel járó megbetegedés a gyerekeknél az omikron miatt lehet, hiszen néhány napon belül egész iskolai osztályokat, óvodai csoportokat, tantestületeket is kifektet” – érvel Mangó Gabriella.
A doktornő javaslata, hogy az omikronra gyanakvó szülők otthon teszteljék le a gyerekeiket. „A nyalókás tesztet meg lehet próbálni, mert azt még a gyerek is elviseli ottohon. Gyermekekben a 2-3. nap után kezd el emelkedni a csíraszám. Ilyenkor még bőven közösségben van a gyermek, miközben láza még nincs, esetleg kicsit kapar a torka, köhhint egyet-egyet vagy folyik egy picit az orra... Ellenben fertőz és nagyon gyorsan átragasztja a betegséget másokra. A betegség általában a 6. napon tetőz a gyermekeknél. Még ha a kicsi első tesztje negatív is, a tünetek kezdetétől a harmadik nap körül azért érdemes megismételni a tesztelést” – javasolja a háziorvos.