kulcsár edina
Mindent a szemnek és a fülnek: egészen elképesztő megoldások kaptak helyet a hamarosan megnyíló épületben!
Azt beszélik, hogy várhatóan január 22-én, a Magyar Kultúra Napján nyithat meg a Magyar Zene Háza, interaktív zenetörténeti kiállítással és zenei programokkal.
Ami biztos: Batta András zenetörténész, az intézmény igazgatója bemutatta az elkészült épületet, az eseményen pedig a Ripost kamerája is kint járt.
A japán sztárépítész, Sou Fujimoto által megálmodott ház első ránézésre egy ikonikus építészeti remek organikusan hullámzó, lyukakkal áttört tetőszerkezetével, amely minden ponton utat enged a fénynek.
Az épület belül is hozza a „formáját”: nincs benne semmi erőltetett vagy modernkedő, minden egyszerű, tiszta, világos és átlátható. A ház és természet harmonikus összeolvadását az álmennyezetben elhelyezett több ezer, stilizált növényi levelet mintázó díszítő elem is hangsúlyozza, melyek aranyló színezete folyamatosan reagál a fényviszonyok változásaira. A ház különleges lebegő tetőszerkezetét a hang rezgésének vizuális képéből, a hanghullámból kiindulva formálta meg a tervező.
A Magyar Zene Házában a térszint alatti terek a kiállítások helyszínéül szolgálnak, illetve itt kapott helyet az egyedülálló hangdóm is. A park szintje az előadóművészeté: koncerttermeiben és szabadtéri színpadán élőzenei programokat kínál majd, valamint kikapcsolódási lehetőséget a tó melletti kerthelyiségben. Az épület emeleti szintje az elmélyüléshez és az oktatáshoz kínál világos, de jól tagolt tereket.
Az állandó tárlat mellett különleges élményt nyújt majd az úgynevezett hangdóm, melyben felfedezhetjük a bennünket körülvevő hangzó világot: több mint 30 hangszóróból hallhatók a minket körülvevő hangok, a természet hangjaitól a komponált zenéig sokféle hangzó effektus.
Világszerte ritkaságnak számít az üvegfalú koncertterem. Lényegében a Városligetben ülünk, ugyanakkor akusztikailag óriási a kihívás. A feladat megoldására egy japán cég, a Nagata Acoustics vállalkozott, amely a Los Angeles-i Walt Disney Concert Hall, a hamburgi Elbphilharmonie, a szentpétervári Mariinszkij Színház koncertterme és a Philharmonie de Paris akusztikáját is tervezte.
Az első koncertek január utolsó hétvégéjétől várják majd a nagyközönséget, az internetes jegyelővétel már január elejétől elérhető lesz. Kialakult a rendhagyó zenepedagógiai foglalkozások tematikája és módszertana is: hétköznaponként az iskolásokra, hétvégeken pedig a családokra építve, számos, szórakoztatva tanító zenei élménnyel.
Máris számos díjat nyert
A Magyar Zene Házát a CNN és a World Architecture Community (WAC) is 2021 egyik legjobban várt új épületének nyilvánította. A Zene Háza a korábban itt álló egykori, lepusztult Hungexpo irodaházak helyén, a Városligeti-tó mellett, a Vajdahunyad vára és a Műjégpálya épülete közelében épült fel. A házat már pusztán a tervek alapján két éve Európa legjobb középületének választották a rangos londoni International Property Awards megmérettetésen, tavaly pedig a világ legjobb zenei tematikájú fejlesztésének járó fődíjat kapta meg az amerikai Music Cities Awards kiírásában.