Menczer Tamás: Az emberek azt várják a vezetőiktől, hogy védjék meg őket!

POLITIK
Létrehozva: 2021.12.30.

„Aki még nem oltatta be magát, az futólépésben induljon oltásért” – mondja Fejér Szilárd kutató

Romániában elkezdődött az 5. hullám, már nem lehet elkerülni, csak enyhíteni.

Emelkedett a fertőzöttek száma, ezzel elkezdődött az ötödik hullám Romániában.

„Azt már borítékolhatjuk, hogy ezt a hullámot az Omikron fogja okozni” – írja Fejér Szilárd erdélyi kutató Facebookon.

A szakember elmondta: az általa vezetett laborban a pozitív esetek csekély hányadánál merült fel az omikron variáns gyanúja eddig, de két hét múlva a minták nagy része omikronos lesz.

Kihangsúlyozta: valóban kisebb a kórházba kerülés esélye ennél a variánsnál, de ne tekintsünk úgy rá, mint egy élő gyengített vírusvakcinára.

A kutató pontokba szedte a javaslatait, amikkel gyengíteni lehet az ötödik hullám erejét.

Fotó: Pixabay

1. Aki még mindig halogatja a harmadik oltását, minél hamarabb keresse fel a legközelebbi oltóközpontot.

2. Aki azért nem oltatta be magát eddig, mert átesett a betegségen, futólépésben induljon oltásért.

3. Aki azért nem oltatta be magát eddig, mert ok nélkül fél az oltástól, azzal nincs amit kezdeni, de legalább tesztelje le magát bármilyen felső légúti tünet jelentkezésekor és tanúsítson felelősségteljes magatartást, amikor megfertőződik. Igen, „amikor”, és nem „ha”. A megfertőződés esélye ugyanis ebben a csoportban a legnagyobb, és persze a súlyos komplikációk esélye is.

4. A munkáltatók szerezzenek be FFP2/3-as maszkokat és követeljék meg az alkalmazottaktól ezek használatát olyan légtérben, ahol nem lehetséges a szellőztetés, vagy sok ember dolgozik egymáshoz közel.

5. Aki tud, maradjon otthon, minél több ideig. Ez különben a skót kormányzatnak az ajánlása.

6. Javasolt a gyorstesztek beszerzése, és a tesztelés az első meghűléses tünet jelentkezésekor, még akkor is, ha be volt oltva a személy, vagy átesett a betegségen.

7. Ha valaki érintkezett igazoltan fertőző személlyel, az utolsó kontaktustól számított 2-3 napon belül kérje a tesztelését a közegészségügyi hatóságtól, PCR-ral. A PCR hamarabb ki tudja mutatni a fertőzést, még mielőtt tünetek jelentkeznének, így idejében izolálni lehet a fertőzött személyt. Az Omikron lappangási ideje pedig úgy tűnik, hogy rövidebb, mint a Delta variánsé.

8. Ha megfertőződtünk, ne pánikoljunk, statisztikailag kevés az esélye, hogy súlyosbodjon az állapotunk. Hozzuk ki a helyzetből a maximumot, folyamatosan monitorozzuk a saját és más fertőzött családtagjaink egészségi állapotát, és használjuk rendszeresen a pulzoximétert. Ha a szaturáció 92% alá esik, azonnal konzultáljunk egy orvossal, vagy hívjunk mentőt. A súlyos betegséget jó eséllyel lehet kezelni, ha idejében kórházba kerül a személy és nem várja meg otthon, amíg teljesen tönkremegy a tüdeje.

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek