tóth gabi
Az Axióma ezúttal a Jézus Krisztus személyét övező, legnépszerűbb nézeteket mutatja be, mindezt precíz animációval és C. S. Lewis érvelésén keresztül.
Az Axióma e heti videójában felveti azt a kérdést, hogy mégis miért tartja az emberek többsége bölcs, erkölcsös tanítónak Jézust, ha közben az istenségéről szóló kijelentéseit nem hiszik el neki? Márpedig, ha Jézus hazudott az istenségéről, akkor hazugként miért lenne követendő, morális példakép?
A gondolatmenet felépítésében C. S. Lewis, híres irodalomprofesszor és keresztény apologéta trilemmájára támaszkodnak, amelyet az író a „Keresztény vagyok” c. könyvében fogalmazott meg.
Ez kimondja, hogy ha Jézus nem volt sem őrült, sem pedig hazug, akkor egyetlen lehetőség maradt: hogy valóban az volt, akinek mondta magát: Isten Fia. Ezt a felismerést a Narnia szerzője, C. S. Lewis személyesen is átélte, ugyanis ateistaként kezdte pályafutását, és csak később tért keresztény hitre, G. K. Chesterton és J. R. R. Tolkien hatására.
„Jézus tanításainak színvonala és mélysége csak elméjének teljes épségét támaszthatja alá. A hegyi beszéd morális igazságai, az ellenségeink szeretete, vagy éppen a tékozló fiú története aligha származhatott egy háborodott embertől. Bár földi szolgálata csak három évig tartott, tanítása eltörölhetetlenül átformálta az emberiség történetét” - hangzott az Axióma tanulságos videójában.
Fontos kérdés, hogy a karácsonyra pusztán kulturális ünnepként tekintünk, vagy pedig arról emlékezünk meg, hogy az Isten emberré lett. Így ebben az időszakban nekünk is azt a kérdést kell feltennünk magunknak, amit Jézus is megkérdezett a tanítványaitól: Mi kinek tartjuk őt?
„El kell fogadnom azt a nézetet, hogy Jézus Isten volt és jelenleg is az ” – jutott el a végső következtetésre C. S. Lewis.
A karácsony az egyik legnépszerűbb ünnep, mégis egyre kevesebben hiszik el, hogy az Isten emberré lett.