tóth gabi
Egyedülálló fejlesztéssel mutatkozott be a Dubaji Világkiállításon egy magyar startup cég. Az okosotthont az okostársasházzal és okosvárossal összekapcsoló alkalmazás óriási sikert aratott és nagy nemzetközi érdeklődést váltott ki.
Megint arat a magyar találékonyság és ész! Magyar cég lehet a zászlóshajója az okorotthonok, okostársasházak és okosvárosok fejlesztésének. A szenzációs megoldásról Szarvas Pétert, a Chameleon Smart Home Zrt. vezérigazgatóját kérdezte a Ripost7.
„A Chameleon felhő alapú applikációja világelsőként köti össze a smart home – smart buliding – smart city hármasát, vagyis az okosotthont, az okostársasházat és az okosvárost. Eddig mindegyik szolgáltatás csak külön alkalmazással volt elérhető„ – mondta el lapunknak Szarvas Péter.
A fejlesztés társasházi megoldásaival lehetővé válik a lakások és a társasház közös tereinek összehangolt működése, sőt az okosváros nyújtotta lehetőséghez is hozzákapcsolják a felhasználókat egyetlen kezelőfelülettel.
„Dubajban előadásokat is tartottunk az új megoldásokról, a Chameleon a Dubaji Kereskedelmi és Iparkamara szervezésében rendezett Város- és vidékfejlesztés tematikus héten a Technológia és Innováció szekcióban prezentálta okostársasház megoldását jelentős iparági szereplőknek” – fogalmazott a vezérigazgató.
Az már nem újdonság, hogy távolról, akár egy mobilról lehet vezérelni a redőnyt, a fűtést, a világítást, vagy akár a csaptelepet, hogy mire fáradtan hazaér a lakó, egy kád forró víz várja. Ma már arra is képes egy ilyen rendszer, hogy csőtörés esetén elzárja a vizet. De mitől okos egy társasház?
„A felhő alapú szolgáltatással ugyanabból az alkalmazásból, amiről az okosotthonunkat vezéreljük, időpontot lehet foglalni a társasházban működő fodrászatba, liftet lehet hívni, ki lehet fizetni a közös költséget, vagy meg lehet osztani a társasház elektromos autó használatát a lakók között„ – sorolta a példákat Szarvas Péter.
Azt mondják ami elromolhat, az el is romlik. Mi történik, ha üzemzavar miatt épp folyik a víz vagy izzik a tűzhely?
„Kétrétegű védelemmel van ellátva a rendszer, sőt még szünetmentes áramforrás is csatlakozik hozzá” – nyugtat meg a cégvezető. „Emellett a hagyományos funkciók is megmaradnak, például kulccsal is nyitható a kulcs nélküli zár. Ha otthon elmegy az internet, az automatizáció akkor is működik, úgyhogy nem folyik ki a kádból a víz és nem gyullad fel a lakás.„
Az újdonságnak számító kezelőfelület iránt már a nagy nemzetközi smarthome-gyártók is érdeklődnek.
„Az okosotthon-rendszerek azzal, hogy optimalizálják a fogyasztást, sokat tesznek a klímavédelemért is” – mondta Szarvas Péter. És aki azt hiszi, hogy a beépítése elérhetetlenül drága, az téved.
A kormány lakásfelújítási támogatása lendületet adott
Sokan otthonuk okosítására is felhasználják az igénybe vehető lakásfelújítási támogatást, a Chameleonnál idén a megrendelések 15 százaléka ilyen. A koronavírus-járvány miatt is nőtt az igény az automatizáció iránt. „A legnagyobb kihívás az okosotthon területén a fűtéssel és a gépészettel való integráció. Ezért is döntött úgy a cég, hogy oktatással erősíti a szakember utánpótlást. Eddig 120 villanyszerelőt képeztünk ki, az oktatást továbbfejlesztettük és a villanyszerelők számára értékesítési tréninget is indítottunk„ – mondta a vezérigazgató, hozzátéve: várják újabb szakemberek jelentkezését.
Magyarországon is egyre több házban és lakásban használják ezt az új technológiát. A beruházók az új lakások építésekor élnek az okosmegoldásokkal, ami alig 1 százalékos költségnövekedést jelent, a lakók viszont akár lépésről lépésre, több év alatt bővíthetik az elérhető funkciók számát. A technológia megállíthatatlan, ami ma még különlegesnek számít, az holnap az alapfelszereltség része lesz. Az előzetes becslések szerint 10 éven belül minden új otthon valamilyen szinten okos lesz, pár éven belül pedig elvárás lesz, hogy minden újonnan épülő és felújításra kerülő lakás okosotthon legyen.
2020-ban világszerte a háztartások 9 százaléka, Magyarországon 4 százaléka okosotthon valamilyen szinten. Ez az arány világszerte 19 százalékra, hazánkban 14 százalékra nőhet 2024-re.
Ha kíváncsi vagy arra, hogy a költségek hány százaléka takarítható meg egy okosotthon kialakításával, illetve egy kisebb társasházi lakás egyszerűbb okosítása – világítás, fűtés, redőnyvezérlés, alapfokú biztonságtechnika – mennyibe is kerül, keresd az újságosoknál és az egyéb árusítóhelyeken a Ripost7 november 23-án megjelenő számát!