kulcsár edina
Szinyei kultikus festményeit péntektől bárki megtekintheti a Magyar Nemzeti Galériában.
A magyar képzőművészet egyik legnagyobb hatású mesterének, a 19. századi magyar festészet egyik legjelentősebb alakjának, Szinyei Merse Pálnak az életművét mutatja be a Magyar Nemzeti Galéria új kiállítása.
Több mint harminc éve, 1990-ben volt utoljára átfogó Szinyei-kiállítás Budapesten, a Magyar Nemzeti Galéria ezért a művész születésének a 175. és halálának 100. évfordulója alkalmából 2020-ra tervezett nagyszabású tárlatot. Ezt azonban a pandémia meghiúsított, így idén nyílt meg a kiállítás, de a halasztásnak köszönhetően több különleges darab került kiállításra.
A kiállítást sajtómegnyitó keretében mutatta be a Dr. Baán László, a Szépművészeti Múzeum – Magyar Nemzeti Galéria főigazgatója, a tárlaton Hessky Orsolya, Krasznai Réka és Prágai Adrienn kurátorok kalauzolták végig a sajtót.
Szinyei Merse Pál a 19. századi magyar képzőművészet formabontó, úttörő alakja, a magyar festészet első nagy koloristája. A művész müncheni tanulmányai alatt Carl von Piloty legendás osztályában tanult és a korabeli müncheni művészeti élet legkiválóbb festőivel barátkozott.
A munkásságának első szakaszában festett művei – Majális, Lila ruhás nő, Hóolvadás, Pacsirta, Léghajó – kulcsszerepet játszottak a modern magyar művészet megteremtésében.
A Léghajó festménye alapján készítették a Városligeti Nagy Játszótér központi elemét.
A kiállítás központi alkotása a magyar festészet egyik legismertebb műve, a Majális.
A kép nemcsak a művész kultuszában játszott főszerepet, hanem önmagában is ikonikus jelentőséggel bír. A műnek az egyetemes művészetben betöltött helyét különleges, erre a kiállításra készített kisfilm járja körül. A kiállítás másik érdekessége a színtannal foglalkozó egység, amely a színek és a színérzékelés tudományán keresztül segít értelmezni Szinyei színgazdag festményeit.
A 120 művet felvonultató tárlat kép és kultusz összefüggéseit vizsgálja Szinyei életművében. A párhuzamosan kibomló kultusz- és képtörténet a művész kultúrtörténeti helyéről és művészetének jelentőségéről alkot új összképet. A kiállítás Szinyei fő műveit magyar és nemzetközi – elsősorban osztrák, német és francia – kontextusban, az egykorú rokon törekvések és tematikus összefüggések tükrében mutatja be. A tárlatra több mint 20 külföldi festmény – köztük Monet, Sisley, Corot, Courbet, Gainsborough remekművei – érkezett neves köz- és magángyűjteményekből.
A kiállítás 2021. november 12. és 2022. február 13. között látogatható a Magyar Nemzeti Galéria, C épületében.