Menczer Tamás: Az emberek azt várják a vezetőiktől, hogy védjék meg őket!

POLITIK
Létrehozva: 2021.11.11.

Ennél az asztalnál írták alá a szatmári békeszerződést, ma is itt áll

Régi pompájában tündököl a füzérradványi Károlyi-kastély, megidézve az egykori, 1930-as évekbeli kastélyszálló életét archív fotók, régi filmek, festmények, épület- és levéltári kutatások, valamint visszaemlékezések alapján. A kastélyra több mint 3 milliárd forintot költöttek uniós és állami támogatásból.

A Zempléni-hegységben álló füzérradványi kastély páratlan természeti környezetben fekszik. Elődje a 16. század végén épült. I. Lipót király 1686-ban báró Károlyi Lászlónak adományozta az uradalmat, a kastély a Károlyi család rezidenciájaként működött. Károlyi László fia, gróf Károlyi Sándor kötötte meg a Rákóczi-szabadságharcot lezáró szatmári békét 1711-ben. A hatalmas asztal, amelyen a békeszerződést aláírták, ma is ott áll.

Ennél az asztalnál írták alá a szatmári békét Fotó: NÖF

Az épületet gróf Károlyi Ede építtette át Ybl Miklós tervei alapján, ekkor alakult ki a jellegzetes, árkádos stílus és a neoreneszánsz ablaksorok. A kastélytermek máig lenyűgöző látványát pedig Ede fiának, Károlyi Lászlónak köszönhetjük, aki feleségével, gróf Apponyi Franciskával csaknem húsz évig járta a bécsi és itáliai műkereskedéseket, hogy igazi reneszánsz otthont alakítsanak ki.

A „luxusszálló” ötlete László fiától, István gróftól és feleségétől származott. Több termet kisebb szobává alakítottak át, a falakat trófeák és állatbőrök díszítették, ugyanis a gróf szenvedélyes vadász volt.

Gyönyörű lett a kastély

A kastélyba lépve a néhai kastélyszállót megidéző fogadótérbe érkezünk. Innen indulva a korabeli személyzetet és a kastély lakóit, vendégeit megjelenítő „beszélő képek” vezetésével, interaktív játékok és makettek, sztereoszkópok, érintőképernyők, VR élmények segítségével ismerhetjük meg a Károlyi család és a kastélytörténet legendáit, valamint az épület elegáns tereit, egykori berendezését, lakóinak és vendégeinek életét.

Pompázatos a kastély belseje is Fotó: NÖF

Megújulnak a várak és kastélyok

A Nemzeti Kastélyprogram és Nemzeti Várprogram keretében összesen 60 milliárd forintból nyerik vissza régi szépségüket Magyarország jelentős műemléki helyszínei. A program keretében megőrzik az épített örökségi értékeket, egyúttal hitelesen mutatják be a műemlékeket. Az első ütemben 18 kastély és 12 vár nyeri vissza régi szépségét, emellett új funkciókat is betöltve.

 

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek