kulcsár edina
A pártelnök bukása után egykori bizalmasa került nyeregbe. Kényes pillanatban forgatta meg a kést egykori barátja hátában a politikus.
Barátokból politikai ellenfelek – röviden így lehetne összefoglalni Fekete-Győr András és Orosz Anna kapcsolatának alakulását.
A pártelnök bukása után egykori bizalmasa került nyeregbe, így ügyvezető elnökként legalább novemberig irányíthatja a Momentumot – tudta meg a Kontra.
Orosz Annába azonban ennél jóval több motiváció szorult, és feltehetően megpróbálja majd elfoglalni az elnöki széket. Erre komoly esélye mutatkozik, hiszen minden megvan benne, ami sikeressé teheti a Momentumban: aktivista múlt, befolyásos, KISZ-vonalon mozgó apuka és erős migrációpártiság. Amennyiben megkaparintja a hatalmat, akkor a Momentum várhatóan még jobban be fog tagozódni a baloldali összefogásba.
„Egyértelműen Orosz Anna állt a Fekete-Győr András ellen szervezkedők élére, régóta elégedetlen a pártelnök teljesítményével. A szervezeten belül egy ideje köztudott, hogy erősen ambicionálja az elnökséget” – fogalmazott a Kontrának a Momentum belső ügyeire rálátó párttag néhány nappal a vasárnap megtartott küldöttgyűlést követően.
Az új vezetőnek tehát kulcsszerepe volt a párt alapítójának megbuktatásában.
„Egész egyszerűen elfogyott Andris körül a levegő. Igaz, ha nem nyújtja be az indítványát, minden bizonnyal megúszta volna. Így viszont magas labdát adott a párton belüli ellenfeleinek, akik szépen kicsinálták. Anna sajnos elvállalta a hóhér szerepét” – tette hozzá a segítő.
Kiemelte, Orosz Anna ügyesen keverte a kártyákat, és jó politikai érzékkel vette észre, hogy a gyenge előválasztási eredmények után azonnal meggyengült Andris pozíciója a párt testületeiben.
A váltásról a küldöttgyűlés döntött, ahol kétharmados többséggel a pártelnök eltávolítására szavaztak.
A párt novemberben választ új elnököt, akkor derül ki, milyen felállásban vágnak neki '22-nek. Többen is pályáznak a tisztségre, többek között Soproni Tamás terézvárosi alpolgármester, Nemes Balázs pécsi politikus, Bárdi Zsuzsanna elnökségi tag, erzsébetvárosi alpolgármester, valamint Orosz Anna aki a párttag szerint mindenkinél esélyesebb.
A Kontra birtokába jutott poszt arról tanúskodik, hogy 2015-ben adománygyűjtésbe kezdett a „Magyarországra érkező menekülteknek”. A bejegyzés szerint 100 ezer forintot sikerült összeszedniük, amit aztán pokrócokra költöttek el.
A portál arról is ír, mi volt az a pont, amikor Orosz kikerült Fekete-Győr bizalmi köréből, és a két politikus eltávolodott egymástól.
A NOlimpia-kampány sikerében fürdőző párt gyorsan lejtmenetbe került, aminek következtében felszínre törtek a belső konfliktusok. 2017 végén komoly hatalmi harc bontakozott ki az elnökség két tagja, Fekete-Győr András és Soproni Tamás között, amit egyúttal a mozgalom történetének legsúlyosabb válságaként lehet értékelni.
Orosz Anna pedig – szintén elnökségi tagként – elkötelezte magát az egyik oldalon, de nem a pártelnök mellett. Egy kiszivárgott belső levél szerint a belháború kirobbanása előtt egy hónappal összejött Sopronival. „Érzelmileg zsarolják egymást a politikai döntéseknél, így egyszerűen nem szavaznak egymás ellen fontos kérdésekben az elnökségben” – derült ki az írásból, milyen feszült volt a helyzet a pártban.
A kudarcba fulladt a 2018-as parlamenti választás után Orosz Anna pedig átmenetileg kivonult a politikából. Soroséktól tért vissza.
„Örömmel közöljük, hogy mától Orosz Anna elemzőként és kommunikációs munkatársként a Political Capital csapatát erősíti. Ezt megelőzően a Momentum Mozgalomban viselt tisztségeiről lemondott, párttagságát és politikai tevékenységét felfüggesztette”– írta ki a PC meglehetősen váratlanul a közösségi oldalára.
Mint ismert, a Political Capital egy erősen baloldali elemző cég, bevételeinek jelentős része Soros Györgytől származik. Tehát Orosz közel sem került ki a pixisből, megmaradt ugyanabban a körben.
Közel kétharmados aránnyal vonta meg a bizalmat Fekete-Győr Andrástól a Momentum küldöttgyűlése – írta meg elsőként a 24.hu portál. Vasárnap délután még arról szóló értesülések jelentek meg a sajtóban, hogy a párton belül kialakult bizalmi válság ellenére a Momentum tagságának többsége nem szeretné leváltani a pártelnököt a választások előtt, mivel a szervezet szétesésétől tartanak.
Estére azonban fordulat következett be: a bizalmi szavazáson, amelyen minden Momentum-tag szavazhatott, még a tagság kétharmada támogatta a pártelnököt, a küldöttgyűlés azonban kétharmados többséggel a távozása mellett voksolt.Mint korábban megírtuk: Fekete-Győr András pocsék miniszterelnök-jelölti szereplése a baloldali előválasztáson nyomós okot adott a posztjára hajtó párttársak számára az elnökségen belül, hogy éljenek a lehetőséggel. A párt belső információi már délután is arról szóltak, hogy a küldöttgyűlést nem hatja meg a párttagok véleménye: a bizalmi szavazáson az elnökség megvonja a bizalmat a pártelnöktől. Tudomásunk szerint Orosz Anna áll a háttérben, hozzá csatlakoztak többen az elnökség tagjai közül.Orosz Anna alelnök veszi át ügyvivőként a Momentum vezetését– derült ki aztán Kerpel-Fronius Gábor Facebook-posztjából. A momentumos politikus bejegyzésében arról is beszámolt, hogy a párt küldöttgyűlése hosszas vitát követően arra a döntésre jutott, hogy Fekete-Győr András lemondását elfogadja. Mint ismert, a baloldali előválasztáson elért csúfos vereséget követően Fekete-Győr András bizalmi szavazást kezdeményezett maga ellen, amelyet a párt kétharmad arányban meg is szavazott. Miközben a Momentum jelöltjei közül tizenöt induló megnyerte az előválasztást saját körzetében, addiga baloldali pártelnök mindössze 3,39 százalékot ért el országosan, és alig több mint húszezer voksot gyűjtött össze.Ez kevesebb, mint Hajnal Miklós és Orosz Anna együttes szavazatainak száma. Fekete-Győr András lemondása azért is érdekes, mivel nemrég a megméretés első fordulója után egy sajtóeseményen azt mondta: nem mond le pozíciójáról, mert az szerinte a gyávák útja, nem hagyja magára a közösségét, fel fog állni ebből a személyes kudarcból.