tóth gabi
Égnek a Ripost7 szerkesztőségi vonalai, amióta írtunk arról, hogy új módszerekkel próbálkozik a lakásmaffia: idős embereknek kínálnak eltartási szerződést vagy a haszonélvezetet meghagyva megveszik az ingatlanjukat és így néhány százezer forintért több tízmilliós lakást akarnak megszerezni. Újabb és újabb gyanús esetekről számolnak be olvasóink. Ezúttal a XII. kerületben jártunk.
Újabb gyanús haláleset történt idén a XII. kerületben, a Ráth György utcában. Egy idős úr a 160 négyzetméteres lakását és a közelben álló villáját is eladta, magának fenntartva a haszonélvezeti jogot. Ismerősei azt mondják, halála előtt pár hónappal teljesen megváltozott.
„Nagyon aktív és tevékeny férfi volt, egészséges és nagyon intelligens” – mesélték róla a Ripost7-nek. „Államosították korábban a családja villáját, a neobarokk Szentgyörgyi-villát, de ő visszavásárolta azt. Zárkózott volt, senkit sem engedett be a lakásába. Cserépkályhát használt, mert a gázszerelőt sem akarta beengedni.”
Tavaly november körül azonban a férfi zavartan kezdett viselkedni. Később egyszer a lakók hallották, amint egy fiatal nővel arról beszél: ő majd ápolja, főz rá, a férfi pedig erre azt felelte: még nincs kész a szoba. Hogy pontosan miről beszélgettek, azt nem tudják, akkor úgy gondolták, gondoskodás fejében lakhatást ígérhetett a nőnek. Néhány héttel ezután, március elején a férfi lakásában tűz ütött ki. A szomszédok úgy tudják, a karácsonyfa lobbant lángra, amikor a cserépkályhába akarta dobni. Mindenesetre a férfi a tűzeset után öt nappal elhunyt a kórházban.
„Azt nem gondolnám, hogy más gyújtotta rá a lakást, mert úgy tudjuk, hogy a kulcs belülről volt a zárban, de az furcsa, hogy ő, aki soha senkiben nem bízott, aki foggal-körömmel ragaszkodott az értékeihez és az ingatlanjaihoz, egyszer csak mindkét ingatlanát eladja és teljesen megváltozik a viselkedése… furcsa, na!” – vélekedik az egyik ismerős.
A két ingatlan, hogy, hogy nem, egy fiatal nő nevére került, amint az a tulajdoni lapokból kiderül. Mindkét ingatlan tulajdoni lapján ugyanaz a széljegy szerepel.
Eszerint a korábbi tulajdonos haszonélvezeti jogát törölni kellene és a fiatal nőt bejegyezni, mint új tulajdonost, ezt az eljárást azonban felfüggesztették, és a széljegyre a következő is felkerült: „Büntetőeljárás megindításának feljegyzése iránti kérelem, BRFK XII. kerületi Rendőr-főkapitányság Bűnügyi Osztály.”
Lapunk úgy tudja, az elhunyt férfinak van egy családtagja, aki megpróbálta kézbe venni az ügyet, de lapzártánkig nem sikerült felvennünk vele a kapcsolatot.
A Szentgyörgyi-villát Szentgyörgyi Gyula építész, tervező és kivitelező mérnök 1923-24-ben saját tervei szerint építette. Neobarokk villa, nagy méretű, reprezentatív, mértani kialakítású historizáló kerttel. Bár jelenleg felújítandó állapotban van és kertje is elhanyagolt, hatalmas értéket képvisel. Akárcsak a XII. kerületi nagy méretű társasházi lakás – még ha ki is égett.
Lezárult az óbudai rendőrségi vizsgálat
Vizsgálatot indított a BRFK egy bejelentés nyomán Óbudán. Még vizsgálják egy idős ember halálának körülményeit, de eddig idegenkezűség nem merült fel – közölték. Lapunk cikkei nyomán meghallgatták a rendőrök az óbudai lakosokat szórólapon figyelmeztető lakásszövetkezeti elnököt, közléseit ellenőrzik a nyomozók. „A rendőrök az érintett lakótelepen adatgyűjtést végeztek, csaknem kétszáz embert meghallgattak, de további, eltartási szerződéssel kapcsolatos gyanús halálesetről nem találtak adatot. Újra elővették a korábbi években természetes úton bekövetkezett halálesetek aktáit is, de egyelőre itt sem akadtak gyanús körülményekre”– közölte a rendőrség. A Budapesti Rendőr-főkapitányság azt kéri, hogy amennyiben bárkinek bűncselekményről, vagy annak akár a leghalványabb gyanúját felvető konkrét esetről van tudomása, haladéktalanul tegyen bejelentést bármelyik rendőri szervnél, hívja a 112-t, vagy akár névtelensége megőrzése mellett a Telefontanú 06-80-555-111 zöldszámát! Amint arra korábban a Ripost7 is figyelmeztetett: egy előnytelen szerződés megkötése nem feltétlenül bűncselekmény. „A BRFK azt tanácsolja, hogy egy ilyen döntést csak jól átgondolva, hozzátartozókkal, barátokkal megbeszélve, lehetőleg saját ügyvéddel konzultálva, ingatlanszakértő véleményét kikérve hozzanak!” – figyelmeztet a BRFK is.