Létrehozva: 2021.08.10.

Jó hír a tűfóbiásoknak: tabletta helyettesítheti a Covid-19 elleni vakcinát

Izrael a szájon át bevehető Covid-19 készítmény első klinikai tesztelésére készül. Dr. Rusvai Miklós szerint a koronavírus elleni tabletta akár azoknak a tűfóbiásoknak is megoldás lehet, akiket a tűtől való rettegés eddig visszatartott az oltástól. A virológus a készítmény hatékonyságáról is beszélt a Ripostnak.

 

Dr. Rusvai Miklós szerint akár a tűfóbiásoknak is megoldás lehet a szájon át bevehető Covid-19 elleni tabletta.

„Az Oravax készítményének tesztelését hamarosan megkezdi Izrael. A kapszuláról már a nemzetközi sajtó is beszámolt. A Forbes például azt írja, akár az emlékeztető oltások helyét is kiválthatja a tabletta, és gyorsabb, kényelmesebb megoldás lehet az oltásoknál – idézi a lapot a virológus.

Fotó: Shutterstock

24 önkéntessel végzik az első vizsgálatot

Az Oravax első vizsgálatban 24 önkéntes vesz részt, akik még nem lettek beoltva. Egy-két tablettát vesznek majd be, majd a kutatók megvizsgálják a vakcina biztonságosságát és a kiváltott immunitás mértékét. Ezt követően lépnek tovább a nagyobb, 3. fázisú vizsgálatokra. A cél, hogy a tabletta által kiváltott immunitás ellenállóbbá tegyen a Covid-19 variánsokkal szemben – írja a Forbes.

Sokak életét megkeseríti a tűfóbia

Fotó: Shutterstock A tripanofóbia, vagyis a tűtől való rettegés sokakat érint. Vannak például, akik a tűfóbiájuk miatt nem akarják beadatni a koronavírus elleni védőoltást. Egy olvasónk édesanyja pontosan ilyen helyzetben van. „Édesanyám elmúlt már 60 éves és több egészségpügyi problémája is van, tehát nagyon is indokolt lenne, hogy beoltassa magát a koronavírus ellen. Tisztában van vele, hogy ha nem teszi, ezzel akár az életét is kockáztatja, de iszonyúan retteg a tűtől. Hiába mondjuk neki, hogy az oltás szinte nem is érezhető, nem tudjuk megnyugtatni. Már a tű gondolatától is rosszul van. Egyszerűen nem meri beoltatni magát„ – mondja elkeseredve az édesanyjáért aggódó olvasónk.

Világszerte zajlanak a kutatások az oltást helyettesítő készítményekkel

Világszerte több helyen is zajlanak a kutatások szájon át bevehető, illetve orrspray formájában adagolható, oltáshelyettesítő szerekkel. Nem régiben Amerikában teszteltek egy intranazális orrsprayt, az AdCOVID-ot, amely védelmet nyújthat a koronavírus ellen – hívta fel rá a figyelmet Rusvai Miklós.

„Míg az injekciós változat antitestes és sejtes immunitást ad, az orrspray elvileg mindhárom immunitást működésbe hozza, tehát az előbbi kettő mellett nyálkahártya-immunitás is kialakulhat” – fejti ki a virológus. Bár a klinikai tesztek során a mellékhatásokat jól tolerálták a tesztben résztvevők, a vizsgálatokat folytató Altimmune társaság mégis úgy döntött, hogy leállítja a fejlesztést, mivel az I. fázisú klinikai vizsgálatok alacsony immunválaszokat mutattak – derül ki a Altimunne sajtóközleményéből.

Melyik hatékonyabb?

Dr. Rusvai szerint mindig a klinikai tesztelés dönti el, hogy bizonyos készítmények mennyire hatékonyak. „Tudományban feltételezésekre sosem szabad hagyatkozni, csak az eredmények fontosak. A klinikai tesztek fogják eldönteni azt is, hogy a koronavírus ellen használt tabletta legalább olyan hatékonyságú-e, mint a vakcina formájában beadott oltóanyag„ – mondja Rusvai professzor.

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek