tóth gabi
Minden magyart Budapestre várnak csütörtöktől vasárnapig, hiszen rengeteg program és látványosság lesz a fővárosban Szent István napja alkalmából, de sok vidéki településen is szerveznek ünnepet.
Ezúttal járványügyi korlátozások nélkül nézhetjük a légi parádét, a minden korábbinál nagyobb tűzijátékot, élvezhetjük a Mesterségek utcáját és megkóstolhatjuk az Ország Tortáját és sok más finomságot az Ízek utcájában. A sör pedig mindenütt egységesen 350 forint lesz csak!
Európa legnagyobb tűzijátékával ünnepelünk idén, ami a Duna mindkét oldaláról egyformán látszik majd, de a Dunáról hajóról vagy éttermek teraszáról is megcsodálható. Különleges fényfestéssel, 100 drónnal készülnek és mintegy 40 ezer rakétát lőnek fel 20-án este, 14 uszályról és 65 pontonról. Narráció is lesz aláfestésként, nem csak zene.
A program este 9-kor kezdődik, az első rakétákat a Duna vízfelületéről lövik fel. A műsor 35 perces lesz, ebből 25 perc folyamatos tűzijáték. Minden felvonáshoz tartozik majd egy-egy meghatározó szín: a „vér és harc” például piros, a „magyarnak lenni” trikolór színekkel jelenik majd meg. Idén a nagyobb rakétákat a Margit hídról és a Petőfi hídról, valamint 14 folyami bárkáról lövik fel, a nagyobb uszályokat „gyöngysorszerűen” össze is kapcsolják majd. Az Erzsébet hidat és a Szabadság hidat feldíszítik, mindkettőn lesz görögtűz is. A tűzijátékot szükség esetén – például vihar miatt – azonnal le tudják állítani.
A 20-án reggel 9-kor kezdődő és csaknem egy órás légiparádé is grandiózus lesz idén: az Országház felett három vadászgép húz majd piros, fehér, zöld csíkot. Az összes Magyarországon elérhető gép, helikopter részt vesz a különleges felvonulásban, köztük a WizzAir utasszállítója, de ejtőernyősöket is láthatunk majd. A katonai bemutatón az érdeklődők megbizonyosodhatnak a megújuló, erős Magyar Honvédség képességeiről.
Idén is lesz zászlófelvonás, tisztavatás, Áder János köztársasági elnök átadja a Szent István-rendet, majd átadják a Kossuth- és Széchenyi-díjakat, valamint a Magyar Érdemrend kitüntetéseket és több, a koronavírus-járvány miatt elmaradt elismerést is. Az ünnepi rendezvényeket úgy állították össze, hogy minden korosztályra gondoltak, a fővárosban több mint 20 különböző helyszínen lesznek érdekes, ingyenes programok. Csak néhány ízelítőül:
További programok és információk: szentistvannap2021.hu
A rendezvényeken egységes, elérhető árú étel-ital kínálat lesz. A Szent István Nap söre, a Borsodi Világos csapolva 350 forintba kerül majd. A félliteres Naturaqua ásványvíz 190 forint, a limitált kiadású félliteres kóla 290 forintba kerül egyedi Szent István Nap címkével. Háromféle szendvicset árulnak majd a Szent István Napi Bisztrókban, egységesen 390 forintért. A kínálatot a Hilltop borászat háromféle minőségi bora és a Mátyás Pálinkaház kétféle pálinkája szinesíti. A műanyag poharakat a fenntarthatóság jegyében szelektíven visszagyűjtik, cserébe nemzeti színű szilikon karkötőt kaphatunk.
Magyarország tortáját, a Napraforgót idén Fodor Sándor, a Habcsók Cukrászda cukrászának receptje alapján készítik mindenhol. Magyarország cukormentes tortája, a Beszterce rózsája is kapható lesz a cukrászdákban augusztus 20-tól.
Elkészült a Budavári Palota ékszerdoboza, a Szent István-terem. Történelmi hangulata és páratlan kialakítása számos szakértő sok éven át tartó munkáját dicséri és megérdemli a figyelmet.
Szent István napja hagyományosan az új kenyér ünnepe is egyben. A hagyományos búzakenyereket felvonultató, az Ország kenyere kategóriában idén a Hel Pékség Solymár gyöngye fantázianevet viselő kenyere győzedelmeskedett. A Varró Zsolt pék elképzelése alapján készült kenyér csupán 4+1 összetevőből áll: liszt, víz, só, élesztő és az idő, ami ebben az esetben 72 órát jelent. A kenyér rozslisztről indított kovásszal készül, ami nem tartalmaz élesztőt, csupán a dagasztásnál kerül bele egy kevés. Ez is megkóstolható az ünnepen.