tóth gabi
A Fidesz parlamenti frakciója minden eddiginél dinamikusabb és erőteljesebb gazdasági növekedést vár, és ha a növekedés meghaladja az 5,5 százalékot, akkor az embereket segítő példátlan gazdasági intézkedések jöhetnek – közölte a képviselőcsoport vezetője a Kossuth rádió Vasárnapi újság című műsorában.
Kocsis Máté a Fidesz kihelyezett, debreceni évadzáró frakcióüléséről szólva elmondta: az ülés középpontjában a társadalmi élet és a gazdaság újraindítása állt, valamint „a mögöttünk hagyott időszak értékelése”.
Kiemelte: sikeres volt a járvány elleni védekezés, az oltási program, Magyarország az Európai Unió más tagállamaihoz képest 1-1,5 hónappal korábban tudta megkezdeni az újraindítást, a nyitást. Ez a gazdasági szakemberek szerint egyszázalékos GDP-növekedést jelent 2021-re, „ez pedig reményt ad arra, hogy számos szokatlan gazdasági intézkedésben gondolkodjunk” – tette hozzá.
Közölte, ha a jövő év elejére 5,1 százalék lesz a gazdaság növekedése, akkor elérjük a válság előtti szintet. Ha ennél is nagyobb lesz, eléri az 5,5 százalékot, akkor tudják jelentősen csökkenteni a munkát terhelő adókat, 200 ezer forintra emelni a minimálbért, 260 ezer forint fölé emelni a diplomás minimálbért és bevezetni a 25 év alattiak szja-mentességét, és akkor lesz családi adóvisszatérítés.
Szólt arról is, hogy a 13. havi nyugdíj visszaépítése is a megbeszélt napirendi pontok között volt, ebben a jövő év eleji gazdasági mutatók lesznek meghatározóak, de úgy vélte, a célkitűzések reálisak.
Felhívta a figyelmet arra is, hogy a koronavírus-járvány a magyar gazdaságot jó, erős állapotában érte, ezért könnyebb volt az átvészelés és könnyebb lesz a kilábalás is. „A frakció bizakodó volt” – jegyezte meg.
Azzal kapcsolatban, hogy hamarosan új nemzeti konzultáció indul, Kocsis Máté azt mondta: abban kikérik az emberek véleményét a többi között a hitelmoratórium meghosszabbításáról is.
A nemzeti konzultáció az előttünk álló időszakról szól, nem csak gazdasági és pénzügyi kérdések kerülhetnek elő – emelte ki.
Közölte: a következő évek veszélyes időszakot jelentenek, a járványok időszaka jön, a migrációé, a népvándorlásé, miközben az EU szándéka nem változott a migrációt illetően, emiatt „megint nagy vitákba fogunk keveredni”. Kocsis Máté szerint ezért van szükség az emberek véleményének, álláspontjának ismeretére, mert ezek felhasználhatók, sőt ezeket fel is kell használni az európai vitákban.
A pedofilellenes törvény elfogadásával kapcsolatban azt mondta, a törvény nagy része a pedofilok elleni büntetőjogi központú szabályozás.
„A törvény kizárólag a gyermekek védelméről szól, az pedig ne legyen már vitakérdés, hogy nincs helye az 5-6 vagy akár 8-10 éves gyerekek életében semmilyen típusú szexuális propagandának” – fogalmazott. Hozzátette: „ki kell venni” a gyermekek életéből, oktatásából az életkoruknak nem megfelelő tartalmakat, mert a gyermek szexuális nevelése „kizárólag a szülő joga és dolga”.
Úgy vélte, „nincs keresnivalója” ezen a területen sem államnak, sem civil szervezeteknek. Megjegyezte: sok szülő tapasztalta, hogy a civilek nem tájékoztatást nyújtottak, „hanem egyeduralkodásra törő erőszakos propagandát”.
Szólt arról is, a törvény a kereteket határozza meg, nyáron több végrehajtási rendelet is elkészül, amelyekben szabályozzák, „mit lehet és mit nem”.
Kocsis Máté kiemelte, két gyermek apjaként ragaszkodik ahhoz: „az iskolában vagy bárhol az én gyerekemet számomra helytelennek vélt irányba ne orientálja senki”.
Hangsúlyozta: a törvény nem szól senkinek az eltérő szexuális identitásáról, felnőttekről, nem rekeszt ki senkit, „csak a gyermeket védi az életkoruknak nem megfelelő tartalmaktól”, miközben kiszélesíti a szülő jogait, és nagyobb mozgásteret biztosít nekik a gyerekük nevelése terén.
Megjegyezte: meglepődött, hogy az EU az emberi értékek sérelmére hivatkozik. „Én eddig azt hittem, a gyermekek védelme is közös európai érték” – jegyezte meg a Fidesz frakcióvezetője.
Az Európai Unió is elfogadja és egyetért azzal, hogy a magyar gazdaság sikeresen kezd újraindulni a koronavírus-járvány okozta helyzetből, hiszen korrigálták várakozásukat, a korábbi 4 százalék helyett már 5 százalékos növekedést jósolnak Magyarországnak az idén – jelentette ki Varga Mihály Luxembourgban, az uniós pénzügyminiszterek (Ecofin) tanácskozását követően pénteken.
Varga Mihály magyar újságíróknak nyilatkozva hangsúlyozta, az unió gazdasági növekedési előrejelzése az élmezőnybe sorolja Magyarországot, ugyanis mindössze három uniós országnak jósolt magasabb idei növekedést.
Elmondta, a magyar kormány járvány utáni újraindításának megalapozottsága érdekében olyan költségvetést fogadott el az idei és a jövő évre egyaránt, amely biztosítja az újraindítást lehetővé tevő forrásokat. A költségvetésben mind a beruházások és a családok támogatása, a nyugdíjak emelése, mind pedig a szociális, vagy bérkiadások fedezete biztosított – közölte a pénzügyminiszter.
„A magyar gazdaság újraindítása sikeresnek tűnik, gyorsabban képes visszaállni korábbi növekedési pályájára” – fogalmazott.
A járvány okozta gazdasági visszaesés után, már ez év második felében a magyar gazdaság elérheti a 2019 végi szintet, év végére meg is haladhatja azt – közölte.
Az áfaszabályokra vonatkozó kulcsok és mentesítések ügyével kapcsolatban Varga Mihály kiemelte: a magyar internetadó 5 százalékos áfakulcsával Magyarország az EU pozitív példákat soroló listájára került.
„Ha elfogadjuk azt, hogy az internet a mindennapi szükségletek, a munkák és az életünk része, akkor ezt is érdemes volt betenni azon szolgáltatások és termékek közé, amelyek alacsonyabb kulccsal adózhatnak majd a jövőben is” – fogalmazott.
Kiemelte: Magyarország sikeresen érvelt azzal, hogy az internetet mentesíteni kell a normál áfakulcs alól. A pénteki tanácsülés magyar szempontból sikeres volt, mivel a résztvevők elfogadták, hogy az áfa kulcsa az internetszolgáltatások tekintetében továbbra is kedvezményes maradhasson – húzta alá.
Varga Mihály emlékeztett, az Európai Bizottság koronavírus-járvány utáni helyreállításának finanszírozását szolgáló első, kedden megvalósult kötvénykibocsátása sikeres volt. Húszmilliárd euró forrást vont be a Next Generation EU keretében, a helyreállítási eszközhöz és az uniós költségvetés által finanszírozott különböző programokhoz kapcsolódó első kifizetésekre.
Közölte azt is, hogy a koronavírus-járvány okozta károk helyreállításának finanszírozását szolgáló magyar tervet az Európai Bizottság július végére elfogadhatja. Ezt követően „nincs akadálya annak”, hogy a források felhasználása a következő hónapokban megtörténjen – tette hozzá a pénzügyminiszter.
A magyar kormány május közepén nyújtotta be az Európai Bizottságnak a Helyreállítási és Ellenállóképességi Tervet (REF). Az uniós helyreállítási alap igénybevételére kidolgozott magyar terv több mint 2500 milliárd forintnyi stratégiai fejlesztési projektet foglal össze a következő hat évre.