tóth gabi
Vannak, akik szinte azonnal megkapják a védettségi kártyát. Vannak, akik kettőt is kapnak, miután átestek a koronavíruson és be is oltották őket, de vannak, akikhez nem jutott el, hiába voltak fertőzöttek.
A Metropol több olvasója is érdeklődött, hogy miért nem kapja meg a védettségi igazolványt, miután már meggyógyult és a karantént is letudta. A kiindulópont ugyanaz volt: a tesztet háziorvos nélkül önállóan, magáncégnél végeztették. Sok háziorvos akad el annál a pontnál, hogy gyógyultként lejelentse az illetőt – nekik ugyanis ez nem kötelező. A megoldás mégis ez: ha szükséges, győzködni kell a háziorvost, hogy jelentsen le gyógyultként – vagy utólag hatósági áron 11 ezer + 3 ezer forintért ellenanyagtesztet csináltatni, és azzal meg lehet igényelni a kormányablakban az igazolást.
„Márciusban jelentkeztek a tüneteim, ezért elmentem tesztet csináltatni„ – meséli K. Péter. „Kiderült, hogy pozitív vagyok, amit a labor lejelentett. Az ÁNTSZ-től kaptam egy levelet, hogy 10 napig karanténban kell lennem. Meg is történt, közben próbáltam elérni a háziorvosomat, de állandóan foglalt volt, gondolom a leterheltség miatt. Telt az idő, vártam a védettségi igazolványomat, két hónapig semmi. Azután a kormányhivatalban a háziorvoshoz irányítottak, miután nem szerepeltem az EESZT-ben. Az orvos visszaküldött a laborba, ahol a tesztet csinálták, hogy ő ezzel nem tud foglalkozni. Ott széttárták a kezüket, mondván: ők csak a tesztet végzik el és jelzik a rendszerben, ha pozitív. Visszaküldtek, hogy a háziorvos kötelessége gyógyultként lejelenteni. Türelmetlenül felhívtam a háziorvost, aki közölte: regisztráljak oltásra és akkor minden rendben lesz, mert ő is lejelenti a gyógyult státuszt. Így tettem, beoltottak és megkaptam a védettségi igazolványomat” – mondta el a Metropol olvasója.
„Volt időszak, amikor napi 50 telefon és ezer ajtócsapkodás történt... Rengeteg beteg volt, a mentőszolgálat pedig alig bírta a tesztkéréseket. Ezért azokat a betegeket, akik nem voltak olyan rossz állapotban, tesztállomásokra irányítottuk. Ez esetben ott kötelesek lejelenteni, hogy pozitív lett az illető, különben én háziorvosként nem látom a rendszerben. Ugyanez a helyzet azoknál, akik magánúton mentek el teszteltetni. A háziorvosnak nem kötelessége lejelenteni a gyógyult státuszt, ha valaki magánúton teszteltetett. Ettől függetlenül természetesen megtesszük, ezzel keressenek bennünket bátran. Abban az esetben, ha a háziorvos kérte a vizsgálatot, szintén ő intézi a kijelentést az EESZT rendszerében. Rengeteg a munka, mindenki hibázhat. 5 millió beoltott emberről beszélünk, türelmeseknek kell lennünk” – Dr. Juhász Éva budapesti háziorvos.